Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

czwartek, 21 grudzień 2017 08:56

Podbabiogórze znane i nieznane – Makowska Góra zimą

Panorama Makowa widoczna z drogi prowadzącej do osiedla Jurki Panorama Makowa widoczna z drogi prowadzącej do osiedla Jurki

Połowa grudnia to dla większości mieszkańców Podbabiogórza okres intensywnych przygotowań do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. W powszechnym pośpiechu i zapracowaniu można zapomnieć o jakiejkolwiek formie rekreacji. Jednak warto także i teraz znaleźć odrobinę czasu na chociażby krótką wycieczkę w pobliskie tereny.


Dla mieszkańców Makowa Podhalańskiego takim idealnym punktem wycieczkowym są tereny sąsiadujące z Makowską Górą.

Na początku czerwca opublikowałem pierwszy z czterech artykułów, które dotyczą najpopularniejszych tras prowadzących na Makowską Górę. Przebieg drugiej trasy dostosowany jest do warunków panujących na przełomie jesieni i zimy, dlatego też można pokonać ją zarówno pieszo, jak i na nartach. Punktem wyjściowym jest makowski rynek, skąd należy pójść ulicą Sienkiewicza, a następnie skręcić w lewo w ulicę Słoneczną. Po około 200 metrach trzeba ponownie skręcić w lewo. To początek drogi gruntowej prowadzącej do osiedla Jurki. Krótkie, strome podejście kończy się łagodnym, widokowym odcinkiem trasy. W sąsiedztwie drogi znajdują się łąki, z których rozciąga się rozległa panorama centrum Makowa, nad którym góruje Pasmo Polic i dominująca nad wszystkimi okolicznymi szczytami – Babia Góra (fot. 1.). Wkrótce rozpoczyna się najbardziej wymagający odcinek trasy. W całości przebiega on przez las mieszany, który stopniowo ustępuje polom uprawnym w okolicy osiedla Jurki. Znajduje się tam kolejne miejsce widokowe, jedno z popularniejszych w Makowie. Patrząc na południe widoczne jest zakole Skawy w otoczeniu góry Działek, Łysej i Kamiennej Góry. Nieco dalej rysują się zabudowania Białki i częściowo Juszczyna (fot. 2.).

Najbardziej malowniczy etap trasy przebiega już drogą gminną między osiedlami rozrzuconymi pod szczytem Bryndzówki (Jurki, Bryndze, Koziany). Niewielkie kapliczki, zabytkowe domy i stodoły to nieodłączne „składniki” zabudowy każdego z osiedli. Warto na chwilę zatrzymać się w pobliżu szczytu góry i podejść na nieco wyżej położoną łąkę. Stąd na południu ponownie widać Beskid Żywiecki z Babią Górą, na zachodzie Beskid Śląski ze Skrzycznem i Klimczokiem, na północnym zachodzie pasmo Beskidu Małego z Leskowcem i Madahorą, a na wschodzie majaczą strzeliste szczyty Tatr Wysokich (fot.5.). Z kolei w dolinach dostrzec można nie tylko zabudowania Makowa i Grzechyni, ale także Suchej, Stryszawy, czy Kukowa. Następnie droga wkracza w las. Tym razem jest to las iglasty, zdominowany przez świerczynę. Tuż obok pierwszego domu należy skręcić w prawo na czarny szlak (fot. 7.). Po krótkim, uciążliwym podejściu trzeba odbić od szlaku w lewo. Ta z początku niepozorna ścieżka doprowadza do wyjątkowego punktu widokowego na grzbiecie Makowskiej Góry (fot. 10-13.). Nieodłącznym elementem krajobrazu na południu są wysokie wierchy Beskidu Żywieckiego, a na zachodzie Śląskiego i Małego. Ponadto na północy odkrywają się Pasmo Babicy i Koskowej Góry, które do tej pory zasłaniał szczyt Bryndzówki. Pomiędzy wspomnianymi pasmami znajdują się dwie miejscowości: Jachówka i Bieńkówka (fot. 8.).

Ze wspomnianego punktu widokowego można udać się dalej grzbietem Makowskiej Góry aż do drogi powiatowej Jachówka – Maków lub też zejść do osiedla Zagrody w pobliżu kaplicy Chowaniakowej (o kaplicy więcej). Z drogi gminnej biegnącej przez osiedle Zagrody możliwe są także 2 warianty powrotu. Można pójść na zachód (wariant dla pieszego) do osiedla Makowska Góra, a następnie zejść do centrum trasą opisaną w czerwcowym artykule  lub zawrócić (wariant dla narciarza) i udać się pierwotną drogą przez osiedla Koziany, Bryndze, Jurki aż do ulicy Słonecznej.

KB

 

ZDJĘCIA:

Fot. 1. Panorama Makowa widoczna z drogi prowadzącej do osiedla Jurki;

Fot. 2. Widok na zakole Skawy w otoczeniu Kamiennej Góry, Łysej Góry i Góry Działek;

Fot. 3. Okolice osiedla Bryndze – w tle m.in. Magurka;

Fot. 4. Zimowy widok na makowską dolinę z drogi na osiedlu Koziany;

Fot. 5. Beskid Makowski i Żywiecki, w tle Tatry;

Fot. 6. Charakterystyczny szczyt Bryndzówki;

Fot. 7. Drewniany domu tuż przy czarnym szlaku;

Fot. 8. Panorama Bieńkówki i Jachówki;

Fot. 9. Bryndzówka w jesienno – zimowym klimacie widziana spod szczytu Makowskiej Góry;

Fot. 10. Panorama Makowa z Beskidem Żywieckim i Babią Górą w tle;

Fot. 11. Babia Góra o zmierzchu;

Fot. 12. Beskid Śląski;

Fot. 13. Babia Góra i Pasmo Polic widziane z okolic drogi Maków-Jachówka.

Home