Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

środa, 06 grudzień 2017 09:52

Policjant, sędzia i kurator na spotkaniu z młodzieżą

W Zespole Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej odbyło się spotkanie młodzieży z  klas I i II ponadgimnazjalnych na temat odpowiedzialności nieletnich oraz szeroko pojętego bezpieczeństwa.

 

W spotkaniu prelegentami były; asp.sztab. Anna Gąsiorek-Rezler z Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej, Małgorzata Talaga – sędzia Sądu Rejonowego w Suchej Beskidzkiej, przewodnicząca Wydziału III Rodzinnego i Nieletnich, a także Maria Snarska-Bartunek – kierownik II Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych.

Podczas spotkania zostały omówione definicje osoby nieletniej, demoralizacji oraz czynów karalnych. Uczniowie zostali zapoznani z katalogiem przestępstw i wykroczeń, które najczęściej popełniane są przez osoby nieletnie, kwalifikowane jako czyny karalne. 
Omówiono również sposób prowadzenia postępowania w sprawie popełnionego przez nieletniego czynu karalnego, zapoznano z uprawnieniami i obowiązkami policji oraz funkcjonariusza publicznego w stosunku do nieletnich. Poinformowano o środkach wychowawczych i poprawczych stosowanych przez sądy rodzinne wobec osób nieletnich dopuszczających się czynów karalnych. 
Ponad to policjantka przypomniała również uczniom o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zwróciła uwagę na obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez pieszych.

Należy podkreślić, że wobec prawa wszyscy są równi, każdy z nas odpowiada za siebie, a młody wiek absolutnie z tej odpowiedzialności nie zwalnia, także sądowej. Różnica polega jedynie na tym, że dorośli stają przed sądem karnym, a nieletni przed rodzinnym.

Home