Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

piątek, 01 grudzień 2017 17:09

Co w suskim „Mechaniku” robią z robotami?

Na zdjęciach uczniowie oraz nauczyciele biorący udział w projekcie „DAS MINT-LABOR PROJEKT LEGO DLA TECHNIKUM Na zdjęciach uczniowie oraz nauczyciele biorący udział w projekcie „DAS MINT-LABOR PROJEKT LEGO DLA TECHNIKUM

Odpowiedź jest prosta. Wykorzystą  je  w szkole. Lepiej, gdy służą one nie tylko edukacji technicznej, ale też językowej. A najlepiej gdy towarzyszy temu świetna zabawa i nowoczesny sprzęt. Tak jest od niedawna w suskim ZS im. W. Goetla.  Od października b.r. szkoła ta uczestniczy w specjalistycznym projekcie „DAS MINT- LABOR PROJEKT LEGO DLA TECHNIKUM”. Biorą w nim udział tylko trzy szkoły w Polsce! 

 

Istota projektu to edukacja techniczna młodzieży (budowanie i programowanie robotów) w połączeniu z intensywną nauką języka niemieckiego - jako języka zawodowego. Zbudowane przez uczniów roboty grają rolę stacji pomiarowych wraz z niezbędnym do badań oprogramowaniem. Organizatorem projektu jest krakowski instytut im. J. W. Goethego. Odbiorcy wielorakich korzyści z jego realizacji to młodzież wybranych szkół technicznych. Zainteresowani uczniowie (pod okiem doświadczonych specjalistów – mechatroników, informatyków, elektroników, nauczycieli języka niemieckiego) poznają tajniki nowoczesnych robotów posługujac się nazewnictwem technicznym, w języku niemieckim. Wykorzystują produkt znanej firmy Lego, w wersji edukacyjnej. Cała przyjemność z jego używania polega na tym, że konstrukcję robota trzeba własnoręcznie poskładać. Potem taki „składak” wystarczy tylko odpowiednio zaprogramować i … już działa.

Ten projekt (realizowany dzięki wysiłkowi i zaangażowaniu nauczycieli różnych przedmiotów w suskim ZS) jest szczególnie cenny. Przede wszystkim dlatego, że dostęp do specjalistycznego sprzętu i oprogramowania mają tylko studenci. Listę korzyści uzupełnia fakt, że realizowane działania to „ 4 w 1”, tzn. nauka (w teorii i praktyce), nowoczesność, świetna zabawa i skuteczna edukacja językowa.

 

                                                                                                                                             Józef Szczybura

                                                                                                                                             Iwona Kudzia-Tkaczyk

Home