Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Dlaczego cięcie wodą zdobywa taką popularność?

Cięcie wodą to obecnie jedna z najpopularniejszych metod obróbki metali oraz innego rodzaju materiałów. Inwestorzy chętnie korzystają z tej metody cięcia, gdyż jest ona bardziej efektywna oraz bezpieczniejsza. Dzięki zastosowaniu tej technologii możliwe jest wycinanie różnorodnych kształtów bez obawy o uszkodzenie materiału.

 

Cięcie wodą pod ciśnieniem, które jest inaczej zwane jest metodą water jet stale zyskuje na popularności. Z tej metody cięcia chociażby metali chętnie korzystają między innymi firmy produkcyjne, działające w takich gałęziach przemysłu, jak:

- motoryzacja,
- budownictwo,
- energetyka,
- elektroinstalatorstwo,
- lotnictwo czy przemysł ciężki.

Elementy cięte wodą pod ciśnieniem, np. przez firmę MetConcept mogą być wykorzystywane chociażby podczas różnego rodzaju budów i prac wykończeniowych, a także jako elementy maszyn czy urządzeń. Dlaczego cięcie wodą zdobywa taką popularność?

Skuteczność cięcia różnych materiałów

Cięcie strumieniem wody jest bardzo popularne, gdyż ma szerokie zastosowanie. Niewiele metod cięcia materiałów jest tak wszechstronne. Water jet to skuteczna, precyzyjna i bezpieczna metoda cięcia takich materiałów, jak: kamień, metal, beton, szkło, drewno, plastik, guma czy płytki ceramiczne.

Bezpieczeństwo

Ważnym aspektem przemawiających za wyborem tej metody cięcia to bezpieczeństwo. Cięcie wodą wykonywane jest pod bardzo wysokim ciśnieniem. Dzięki temu możliwe jest precyzyjna obróbka np. metali bez możliwości ich uszkodzenia. Cięcie wodą nie powoduje niszczenia materiału, szarpania krawędzi, zmiany struktury, koloru czy kształtu. Warto również zwrócić uwagę na brak nagrzewania się ciętego materiału. W trakcie obróbki nie powstają również opary.

Precyzja

Dysponując niezbędnym zapleczem  technicznym oraz oprogramowaniem dzięki water jet można wykonać nawet najbardziej skomplikowane cięcia. Jest to niezwykle ważne, gdy mamy do czynienia z drogim materiałem, np. granitem, marmurem czy szkłem. Dzięki cięciu strumieniem wody możliwe jest przygotowanie materiału w sposób w pełni profesjonalny. Precyzja cięcia ważna jest również wtedy, gdy cięty materiał stanowi dekorację wnętrz. Tu warto wspomnieć chociażby o kabinach prysznicowych, zabudowach szklanych czy blatach łazienkowych i kuchennych.

Oszczędność i ekonomia

Cięcie wodą jest popularne również ze względu na aspekty finansowe. Odbywa się ono z wykorzystaniem strumienia wody, który ma bardzo małą średnicę. Wysokie ciśnienie sprawia, że woda idealnie tnie nawet bardzo gruby materiał (stal, beton lub kamień) nie zmieniając jego struktury, koloru i innych właściwości mechanicznych. Warto również szczególną uwagę zwrócić na niski odrzut materiału – wynika to bezpośrednio z fakty, że cięty wodą materiał nie jest narażony na powstawanie uszkodzeń. Praktycznie wykorzystany materiał pozwala lepiej produkować elementy konstrukcyjne, budowlane lub dekorujące.

Rozwiązanie uniwersalne

Bardzo często zdarza się, że cięcie wodą jest jedynym rozwiązaniem pozwalającym uzyskać satysfakcjonujący efekt. Cięcie materiałów z wykorzystaniem metody termicznej czy tarcz często niesie za sobą ryzyko uszkodzenia materiału. Zmiana właściwości mechanicznych obniża wartość obrabianego materiału i sprawia, że nie może on zostać wykorzystany do produkcji chociażby elementów montażowych czy dekoracyjnych. Cięcie wodą to gwarancja bezpieczeństwa oraz dokładności.

Źródło: MetConcept.com - Cięcie gresu

Home