Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Dziedziczenie mieszkania z dobytkiem - ułatw sobie wywóz starych mebli i przeprowadzkę

Dziedzicząc mieszkanie, spadkobierca staje przed wyborem: sprzedać, wynająć, a może lepiej się przeprowadzić? Z czym się wiążą poszczególne zagadnienia? O co należy zadbać w każdym z tych przypadków?

 

Przeprowadzka - najpierw wywóz starych mebli

Przeprowadzka wiąże się z przewiezieniem wyposażenia do nowego lokalu. W pierwszej kolejności jednak należy zadbać o wywóz starych mebli i przygotowanie pomieszczenia do zamieszkania. W trakcie remontu pojawią się również różne odpady remontowe, które trzeba zutylizować. Nie wszystkie przedmioty można wyrzucać do osiedlowych śmietników. Dlatego najłatwiejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalnej firmy zajmującej się wywozem starych mebli, odpadów remontowych i gruzu. Dopiero tak przygotowane mieszkanie najlepiej nadaje się do urządzenia w ulubionym stylu.

Sprzedaż - czysty zysk. Czy aby na pewno?

Najczęściej popełnianym błędem przez spadkobierców jest nieprzemyślane działanie i pochopna sprzedaż odziedziczonej nieruchomości. Szybkie spieniężenie mieszkania to kusząca możliwość. Mimo tego, warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z obowiązującym w Polsce prawem, sankcjonującym sprzedaż dziedziczonych nieruchomości.

Definiuje ono okres, w jakim nie można zbyć odziedziczonego lokalu, jeżeli chce się uniknąć płacenia podatku dochodowego. Okres ten wynosi 5 lat i są one liczone od końca roku kalendarzowego, w którym nieruchomość została nabyta. Wysokość podatku wynosi 19 procent od kwoty, jaką spadkobierca otrzyma za mieszkanie.

Wyjątkiem jest tutaj sytuacja, kiedy kwotę uzyskaną ze sprzedaży mieszkania spadkobierca przeznaczy na tak zwane własne cele mieszkaniowe, może to być remont lub zakup własnego mieszkania. Należy jednak pamiętać, że każdy taki wydatek musi mieć potwierdzenie na fakturze. Ponieważ urząd skarbowy w każdej chwili może dokonać kontroli.

Wynajem - stały dochód na lata

Wielu spadkobierców wybiera wynajem nieruchomości. W sytuacji, gdy w spadku otrzymaliśmy stare, zaniedbane mieszkanie, to warto zainwestować w remont lokalu. Możliwe, że mienie mieszkania będzie wymagało wymiany, wówczas pozostaje jego wywóz. Starych mebli nie warto odnawiać, ponieważ wiąże się to z dodatkowymi wydatkami. Na rynku w atrakcyjnych cenach jest dostępnych wiele nowych mebli i dzięki nim mieszkanie zyska na atrakcyjności. Wkład finansowy zwróci się po jakimś czasie i w zasadzie jedynym obowiązkiem nowego właściciela będzie zadbanie o stan techniczny lokalu. W zależności od wyboru formy opodatkowania, należy również pamiętać o terminach, w jakich trzeba zapłacić do urzędu skarbowego podatek od wynajmu mieszkania.

Bez względu na to, na które rozwiązanie zdecyduje się spadkobierca, należy ze szczególną dokładnością zająć się sprawami podatkowymi, aby w przyszłości uniknąć nieprzyjemności.

Home