Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

środa, 29 listopad 2017 18:11

„Mała Ziemia Suska” i "Zbyrcok " z Juszczyna koncertują

Kapela „Mała Ziemia Suska” jest jedną z najbardziej znanych grup muzycznych w naszej okolicy. Z powodzeniem startuje w wielu konkursach i występuje na festiwalach nie tylko w Polsce, ale i na terenie całej Europy. W ostatnim czasie wzięła udział w 28. edycji Konkursu Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych  oraz w jubileuszu 65-lecia Studenckiego Zespołu Góralskiego „Skalni”.

 

Konkurs Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych odbył się  w sobotę, 18 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Jeleśni i w niedzielę, 19 listopada w Starej Chałupie w Milówce. Suscy muzycy zdobyli tam dwa pierwsze miejsca w  kategorii instrumentalistów – Jan  Ryt na  dudach oraz Maciej Kubasiak na  skrzypcach. Zwyciężyli  również w  kategorii kapel, grający  duecie Maciej Kubasiak i gościnnie, na co dzień grający z Budzowskimi Kliszczakami, Krzysztof Kubuszek na dudach i heligonce. Wyróżnienie zdobył także gawędziarz Jakub Jurzak . Koncert laureatów z ich udziałem odbył się 26 listopada w Domu Ludowym w Wieprzu.

Celem konkursu jest popularyzowanie autentycznej muzyki ludowej, ożywienie muzykowania i zachęcenie do tworzenia oraz budowy ludowych instrumentów muzycznych. Inicjatywa sprzyja także inspiracji dzieci i młodzieży do podejmowania nauki gry na tradycyjnych lokalnych instrumentach  i promowania, często już zapomnianych, dawnych utworów.

Dodatkową atrakcją konkursu były występy najlepszych muzyków i gawędziarzy z Beskidu Żywieckiego i Śląskiego oraz grali babiogórskich i kliszczackich, którzy podczas imprezy zaprezentowali zarówno archaiczne, jak i współczesne góralskie melodie.

W sobotę, 18 listopada miał także miejsce jubileusz 65-lecia Studenckiego Zespołu Góralskiego „Skalni”, działającego przy krakowskim Uniwersytecie Rolniczym. Z tej okazji w sali kina „Sokół” w Zakopanem odbył się koncert, w którym  udział wzięło siedem osób reprezentujących kapelę „Mała Ziemia Suska”.

SZG „Skalni” to  grupa skupiająca krakowskich studentów rozmiłowanych w kulturze i tradycji Podhala. Obecnie należy do zespołu cześć muzyków suskiej   kapeli.

 Jubileusz 65-lecia działalności artystycznej zespołu  był okazją do wspólnego świętowania wszystkich pokoleń, oraz wymienienia wspomnień byłych i obecnych studentów zaangażowanych w działalność SZG.

W XXVI POSIADACH GAWĘDZIARSKICH ORAZ XXVIII KONKURSIE GRY NA UNIKATOWYCH INSTRUMENTACH LUDOWYCH występowali również członkowie  zespołu ZBYRCOK Z JUSZCZYNA biorący udział w konkursie zdobyli czołowe miejsca
Krzysztof Waląg- 3 miejsce (kat. dziecięca, instrumentaliści)
Samuel Guzik- 1 miejsce (kat. młodzieżowa, instrumentaliści)
Jakub Guzik -1 miejsce (kat. dzorosła, multiinstrumentaliści)
Natalia Ceremuga - wyróżnienie (konkurs gawędziarski),
Dominik Polak - wyróżnienie w kat. instrumentalistów.

Joanna Kosman

Home