Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

poniedziałek, 13 listopad 2017 20:55

Jordanów. Galeria przypomina o bohaterach

W Galerii Jordanowskiej można zobaczyć eksponaty, które opisują życie i działalność trzech bohaterów z naszego regionu – podporucznika Antoniego Głodka, kaprala Ignacego Krupy oraz kaprala Antoniego Motora.


Podporucznik Antoni Głodek

Podporucznik Antoni Głodek – Żołnierz Wojska Polskiego.

Walczył w Wojnie Obronnej września 1939 r. Następnie został Żołnierzem Armii Krajowej oddziału „Huta Podgórze” o pseudonimie „Bystry”.

Brał udział w wielkiej operacji wojskowej Armii Krajowej o nazwie „Burza”.

5 lipca 2002 r. Antoni Głodek został awansowany na stopień Podporucznika Wojska Polskiego.

Za swe poświęcenie dla Ojczyzny został odznaczony: Medalem Zwycięstwa i Wolności 1945 r. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej (nr.4 na wystawie),Odznaką „Akcja Burza”. (nr. 5 na wystawie) oraz Krzyżem Partyzanckim (nr. 6 na wysatwie)

Cześć Jego Pamięci!

 


Kapral Ignacy Krupa

10 Września 1995 r. lokalna prasa „Sidziniarka” ogłosiła najsłynniejszym Bohaterem miejscowości Sidzina Ignacego Krupe.

Urodził się w 1900 r. Ochotniczo wstąpił do legionów w 1918 r. Przydzielony został do 4 pułku piechoty legionowej stacjonującej w Krakowie. Tam odbył doszkolenie wojskowe, gdyż pierwsze nauki pobierał w Związku Strzeleckim.

W pierwszych dniach listopada 1918 r. Ukraińcy w ścisłym porozumieniu z wojskowymi władzami austriackimi opanowały większą cześć wschodniej Galicji ze Lwowem. Na odsiecz do Lwowa skierowany został między innymi pułk w składzie, którego walczył kapral Ignacy Krupa. Przybywające odziały rozerwały ukraiński pierścień oblężenia i odrzuciły ich uwalniając miasto.

Jest marzec 1919 r. Pan Ignacy Krupa otrzymuje pierwszą odznakę honorową: „Orlęta” (Nr 1 oraz 2 na wystawie) za działalność i wierną służbę Ojczyźnie. Na wschodzie przebywa z pułkiem aż do wojny bolszewickiej 1920 r.

W czasie wojny 1920 r. 4 pułk piechoty legionowej wchodzi w skład 2 Armii gen. Kazimierza Raszewskiego.

Nasz Bohater Pan Ignacy Krupa ze swoim pułkiem bierze udział w Bitwie Warszawskiej. W czasie wycofywania się Rosjan nad rzeką Barczyną zostaje ranny w czasie wysadzenia mostu przez, który mieli wycofać się Rosjanie. Za odwagę i dzielność rozkazem nr 6 z dnia 21.09.1920 r. dowódcy II armii został odznaczony orderem Virtuti Militari nr 2760 ( srebrny – IV klasy). Po wyleczeniu ran dalej pełni służbę w 4 pułku legionów. Gdy w maju wybuchło trzecie powstanie śląskie bierze w nim udział jako ochotnik ponieważ oficjalnie Wojsko Polskie nie mogło pomagać powstańcom. Za udział w powstaniu zostaje odznaczonym Złotym Krzyżem.

Po powstaniu wraca do jednostki, kończy kurs podoficerski. Do rezerwy zostaje przeniesiony po demobilizacji w marcu 1922 r. jako kapral.

Order Virtuti Militari oraz Złoty Krzyż został złożony w Kościele w Sidzinie jako wotum wdzięczności. (Obok Ołtarza Matki Boskiej Bolesnej oraz Ołtarza św. Józefa).

Grób Kaprala Ignacego Krupy znajduje się na cmentarzu parafialnym w Sidzinie, 30 metrów od wejścia po prawej stronie.

Cześć Jego Pamięci!!!

 


Kapral Antoni Motor

Kapral Antoni Motor – Obrońca Lwowa - Żołnierz Wojska Polskiego.

 W 1934 r. został wcielony do 26 pułk piechoty żołnierzy C.R.M.

Ukończył szkołę podoficerską, szkołę na kaprala karabinowego oraz kurs obserwatorów.

We wrześniu gdy wybuchła wojna 1939 roku brał udział w wojnie z Niemcami a następnie został wzięty do niewoli z której uciekł.

Za poświęcenie dla narodu Polskiego odznaczony został medalem za udział w wojnie obronnej 1939 r. (nr. 3 na wystawie)

Zmarł 20 lutego 1996 r. spoczywa na cmentarzu w Sidzinie.

Cześć Jego Pamięci!  

Stowarzyszenie Małopolscy Patrioci

Home