Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

piątek, 10 listopad 2017 14:07

Budzów odrobił zadanie domowe i został mistrzem!

Po raz pierwszy w historii uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Budzowie zostali halowymi mistrzami powiatu w piłkę nożną. W finałowym spotkaniu, w którym budzowianie zmierzyli się z zawodnikami z Makowa Podhalańskiego, gola na wagę triumfu zdobył Kacper Biela. - Mieliśmy plan na ten finał i chłopaki bardzo dobrze, konsekwentnie go realizowali. Pokonaliśmy faworyta zawodów, z którym w turnieju eliminacyjnym przegraliśmy 3:5. Zadanie domowe odrobiliśmy i stąd nasz triumf - powiedział po zakończeniu zawodów Jarosław Gąstała, opiekun drużyny z Budzowa.

Zanim w piątek 27 października odbył się wielki finał z udziałem czterech drużyn, uczniowie musieli przejść sito eliminacyjne. W dwóch turniejach, które odbyły się w halach w Zawoi oraz w Makowie Podhalański, dwa czołowe miejsca zajęły szkoły ze Stryszawy oraz Zawoi (turniej w Zawoi) oraz Makowa Podhalańskiego i Budzowa (turniej w Makowie). Stawką finału było oczywiście mistrzostwo powiatu i przepustka do półfinału wojewódzkiego (10.XI.2017, Nowy Targ).

Już turnieje eliminacyjne pokazały, że poziom w roku szkolnym 2017/2018 poszczególnych drużyn jest bardzo wyrównany. Tam do końca w walce o awans liczyły się szkoły z Bystrej Podhalańskiej i Suchej Beskidzkiej, lecz ostatecznie musiały obejść się smakiem.

Dwa półfinały, mecz o 3 i decydujący, o pierwsze i przepustkę do półfinału wojewódzkiego. Dopiero w dogrywkach rozstrzygnęły się półfinałowe starcia! W spotkaniu Makowa ze Stryszawą lepiej w mecz weszli zawodnicy ze Stryszawy. Cóż jednak z tego, skoro gapiostwo bramkarza spowodowało, że makowianie mieli rzut wolny z kilku metrów. Jego skutecznym egzekutorem był Maciej Żarnowski. Stryszawa jednak nie rezygnowała - najpierw po rzucie rożnym groźnie strzelał Sebastian Sikora, ale Jacek Smyrak zdołał sparować tę piłkę. Przy drugim uderzeniu Sikory był już jednak bezradny.

W drugiej połowie podopieczni Macieja Melzera mogli po raz drugi objąć prowadzenie - po akcji Dawida Mężczyzny minimalnie obok bramki strzelał Szymon Polański. W odpowiedzi Smyraka "zatrudnił" Jakub Pietrusa, lecz gorą był bramkarz makowian. W dogrywce mocniej chciała przycisnąć Stryszawa i bardzo blisko powodzenia był Pietrusa. A, że nie wykorzystane sytuacje lubią się mścić. Kontra Makowa zakończona mocnym strzałem pod poprzeczkę Polańskiego wprowadziła gospodarzy do gry w meczu o pierwsze miejsce. Na podstawie regulaminu w halową piłkę nożną szkolnych zawodów, złoty gol rozstrzyga o wyniku spotkania w dogrywce. Tak też się stało w tej konfrontacji.

Jeszcze więcej goli padło w drugim półfinale, gdzie Zawoja podejmowała Budzów. Tam również o sukcesie jak się okazało budzowian zadecydował gol zdobyty w dogrywce. Najpierw na prowadzenie wyszli zawodnicy z Budzowa po trafieniu Jakuba Kołacza. Wyrównał, już w drugiej połowie, Nikodem Fujak. Budzowian na prowadzenie wyprowadził Mateusz Koźlik, lecz do wyrównania po bezpośrednim wznowieniu gry z rzutu rożnego Antoni Bogdan. W dogrywce gola na wagę awansu dla podopiecznych Jarosława Gąstały zdobył Kacper Biela.

Jednostronny przebieg miało spotkanie o miejsce trzecie. Duet Jakub Pietrusa - Jakub Wągiel był nie do zatrzymania dla zawojan - ten pierwszy zdobył trzy gole, drugi dwa i Stryszawa wygrywa 5:1. Honorowe trafienie dla zawojan (na 3:1) było dziełem Mateusza Sałaciaka.

Finał pomiędzy Budzowem i Makowem miał swoją dramaturgię. Opiekunami drużyn byli bardzo dobrze znani w naszych lokalnych klubach trenerzy, czyli Maciej Melzer z jednej i Jarosław Gąstała z drugiej strony. - Bardzo jestem dumny z moich podopiecznych, bo konsekwentnie realizowali plan na to spotkanie. Nie zagraliśmy już tak otwarcie, jak w turnieju półfinałowym, gdy przegraliśmy 3:5 - mówi Gąstała.

Budzów nastawił się na grę z kontry i jedna z nich już w pierwszej połowie zakończyła się powodzeniem. Jacka Smyraka pokonał Kacper Biela. Makowianie momentami posiadali zdecydowaną przewagę, lecz Łukasz Orędarz, Maciej Żarnowski czy Szymon Polański albo uderzali minimalnie niecelnie, lub na przeszkodzie stawał bramkarz z Budzowa. Im bliżej zakończenia spotkania, tym większe nerwy w szeregach makowian. Wydawało się, że po strzale Mikołaja Hojdy będzie remis, lecz jakimś cudem piłkę tą wybronił Marcin Brych. - Dla naszej drużyny zwycięstwo w halową piłkę nożną na szczeblu powiatowym to duży sukces głównie dlatego, że w naszej "hali" gramy 2 plus bramkarz, a w Makowie graliśmy 4 plus bramkarz. To zupełnie inny sport- dodaje Gąstała.

Korona króla strzelców dla Kuby Pietrusy (ZSiSM Stryszawa), a wyróżnienia MVP drużyny otrzymali: Antoni Bogdan (SP1 Zawoja), Robert Habowski (ZSiSM Stryszawa), Szymon Polański (ZS Maków Podhalański) i Kacper Biela (SP1 Budzów). Statuetki wręczył przedstawiciel Starostwa Powiatowego, Maciej Krzyśków.

W piątek 10. listopada uczniowie z Budzowa pojechali do Nowego Targu na półfinał wojewódzki. Tam ich rywalem byli mistrzowie powiatów: myślenickiego (Pcim), nowotarskiego (Tylmanowa) oraz tatrzańskiego (Zakopane). W pierwszym spotkaniu budzowianie zagrali z Tylmanową. Po wyrównanych zawodach musieli uznać wyższość przeciwnika, który gola na wagę zwycięstwa 1:0 zdobył w ostatniej minucie gry. - Wyrównany mecz, w którym pechowo przegrywamy. Tylmanowa wygrała cały turniej. Gdybyśmy wygrali z nimi, to inaczej zagralibyśmy z Pcimiem. Ogólnie spotkały się cztery wyrównane drużyny, może Zakopane trochę odstawało, chociaż było w stanie każdemu napsuć krwi - mówi Gąstała.
 
W drugim turniejowym spotkaniu zawodnicy z Budzowa pokonali 3:1 Zakopane, a w ostatnim - przegrali 1:3 z Pcimiem. - Kończy się nasza przygoda ze szkolną halową piłką nożną, ale wracamy z Nowego Targu z poczuciem dobrze wykonanej pracy. Zabrakło nam szczęścia w kluczowym momencie - podsumował Jarosław Gąstała.

PÓŁFINAŁ POWIATOWY – HALOWA PIŁKA NOŻNA CHŁOPCÓW – 24.10.2017 – ZAWOJA

1. SP Łętownia – ZSiSM Stryszawa 0:1 (0:1)

2. SP1 Sucha Beskidzka – SP1 Zawoja 1:2 (1:0)

3. ZSiSM Stryszawa – SP1 Zawoja 1:3 (1:1)

4. SP Łętownia – SP1 Sucha Beskidzka 1:4 (0:1)

5. ZSiSM Stryszawa – SP1 Sucha Beskidzka 5:1 (3:0)

6. SP1 Zawoja – SP Łętownia 2:0 (0: 0)

KLASYFIKACJA KOŃCOWA:

1. SP1 Zawoja – awans do finału powiatowego

2. ZSiSM Stryszawa – awans do finału powiatowego

3. SP1 Sucha Beskidzka

4. SP Łętownia

PÓŁFINAŁ POWIATOWY – HALOWA PIŁKA NOŻNA CHŁOPCÓW – 24.10.2017 – ZAWOJA

1. SP Bystra Podhalańska – ZS Zembrzyce 2:0 (1:0)

2. SP1 Maków Podhalański – SP1 Budzów 5:3 (2:1)

3. ZS Zembrzyce – SP1 Budzów 1:3 (0:2)

4. SP Bystra Podhalańska – SP1 Maków Podhalański 3:3 (1:2)

5. ZS Zembrzyce – SP1 Maków Podhalański 1:5 (0:4)

6. SP1 Budzów– SP Bystra Podhalańska 3:1 (3: 1)

KLASYFIKACJA KOŃCOWA:

1. ZS Maków Podhalański – awans do finału powiatowego

2. SP1 Budzów – awans do finału powiatowego

3. SP Bystra Podhalańska

4. ZS Zembrzyce

FINAŁ POWIATOWY – HALOWA PIŁKA NOŻNA CHŁOPCÓW – 27.10.2017 – MAKÓW PODHALAŃSKI

PÓŁFINAŁY:

ZSiSM Stryszawa – ZS Maków Podhalański 1:2 d (1:1, 1:1)

SP1 Budzów – SP1 Zawoja 3:2 d. (2:2, 1:0)

MECZ O III MIEJSCE:

ZSiSM Stryszawa – SP1 Zawoja 5:1 (2:0)

MECZ  I MIEJSCE:

ZS Maków Podhalański – SP1 Budzów 1:0 (1:0)

KLASYFIKACJA KOŃCOWA:

1. Szkoła Podstawowa im. Króla Kazimierza Wielkiego 1 w Budzowie

2. Zespół Szkół w Makowie Podhalańskim

3. Zespół Szkolny i Schroniska Młodzieżowego w Stryszawie

4. Szkoła Podstawowa nr 1 w Zawoi

Home