Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

czwartek, 02 listopad 2017 16:36

Suscy muzycy odwiedzili Francję!

W październiku kapela „Mała Ziemia Suska” oraz zespół „9-Siył” z Białego Dunajca koncertowali podczas Jesiennych Spotkań z Polską we francuskiej miejscowości Chatte oraz w Parlamencie Europejskim. Muzycy mogli zaprezentować swoje umiejętności przed międzynarodowym towarzystwem oraz zwiedzić Francję i Szwajcarię.

 

Suską kapelę na zagraniczny wyjazd zaprosiła Elżbieta Porębska-Mędoń, założycielka i manager zespołu góralskiego „9-Siył” z Białego Dunajca. Z zespołem tym związany jest także Stanisław Michałczak, wybitny muzyk ludowy, który dyrygował dwustuosobową góralską orkiestrą podczas wizyty Ojca Świętego, Jana Pawła II w Zakopanem w 1997 roku.

Kapela „Mała Ziemia Suska” niedawno obchodziła jubileusz 10-lecia. Prowadzi ją Stanisław Kubasiak. Muzycy występują w tradycyjnych babiogórskich strojach, rozpowszechniając miejscowy folklor. Zespół występuje nie tylko podczas ważnych lokalnych wydarzeń, ale również z powodzeniem bierze udział w zagranicznych festiwalach.

Małopolscy muzycy podczas zagranicznego wyjazdu dali kilka wspólnych koncertów w Chatte – francuskiej miejscowości położonej nieopodal Grenoble, gdzie wystąpili w ramach Jesiennych Spotkań z Polską. Zagrali również w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, który udało im się także zwiedzić.

- Wyjazd trwał od czwartku do środy, wliczając drogę. Większość czasu spędziliśmy w Chatte podczas „Jesiennych Spotkań z Polską”. Zostaliśmy tam bardzo miło przyjęci, zagraliśmy trzy koncerty. Wystąpiliśmy też w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Podczas całego wyjazdu wiele zwiedzaliśmy, spróbowaliśmy tradycyjnej francuskiej kuchni. Wszyscy byli dla nas bardzo życzliwi. Udało nam się też zwiedzić Lozannę w Szwajcarii. Cały zespół jest zadowolony z wyjazdu i zachwycony Francją. Miło spędziliśmy czas i na pewno każdy z nas chętnie by to powtórzył. – komentuje Wojciech Kubasiak, członek kapeli „Mała Ziemia Suska”.

Joanna Kosman

 

Home