czwartek, 02 listopad 2017 14:51

Jordanowianki najlepsze w halową piłkę nożną

Cztery najlepsze drużyny żeńskie w halową piłkę nożną w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej (dawna Gimnazjada) spotkały się w czwartek 26. października w hali w Zembrzycach, żeby wyłonić mistrza powiatu suskiego na rok szkolny 2017/2018 i reprezentanta naszego powiatu na półfinał wojewódzki (10.11.2017, Nowy Targ). Mimo że w naszym powiecie nie mamy ani jednego żeńskiego klubu w piłkę nożną, to spokojnie z dziewczyn, które pojawiły się czy to podczas półfinałów w Zawoi i Zembrzycach, czy samego finału w Zembrzycach, można by zmontować całkiem niezłą drużynę. Niektóre z uczennic zresztą mają za sobą epizod w żeńskich klubach sportowych lub, jak Agnieszka Ogarek z Zembrzyc czy Gabriela Pieczera z Budzowa nadal w nich występują (Bronowianka Kraków dokładniej).

Halowa piłka nożna dziewcząt to stosunkowo młoda dyscyplina w ramach współzawodnictwa sportowego szkół w powiecie suskim. Patrząc jednak na to, że zarówno w hali, jak i na wiosnę na orliku, zawsze występuje komplet drużyn (a w niektórych gminach muszą odbywać się eliminacje gminne), jest to jedna z najpopularniejszych dyscyplin. I jedna z  tych, których rywalizacji należy do najbardziej zaciętych, czy to w żeńskim czy w męskim wydaniu.

SP1 Budzów kontra SP Jordanów oraz ZS Zembrzyce kontra SP Skawica – tak przedstawiają się pary półfinałowe w rywalizacji o mistrzostwo powiatu (26.10.2017, Zembrzyce) i przepustkę do półfinału wojewódzkiego.

W pierwszym spotkaniu naprzeciwko siebie stanęły zawodniczki z Zembrzyc oraz ze Skawicy. Gospodynie stanęły przed szansą otworzenia wyniku po rzucie karnym podyktowanym za zagranie ręką w polu karnym. Uderzenie Agnieszki Ogarek obroniła jednak Dominika Czarny. Do końca pierwszej połowy to zawodniczki z Zembrzyc posiadały inicjatywę i wreszcie za sprawą celnego trafienia Oliwii Kubas udało się im ją udokumentować. Druga połowa to dwie bramki dla gospodyń i pewna wygrana 3:0. Najpierw po podaniu od Ogarek do bramki zawodniczek ze Skawicy trafiła Patrycja Giza, a ostatniego gola strzałem z dystansu zdobyła Ogarek.

Drugi półfinał pomiędzy Budzowem i Jordanowem był o wiele bardziej wyrównany. Zaczęło się od mocnego strzału z dalszej odległości Gabrieli Pieczary, po którym budzowianki wyszły na prowadzenie. Na 2:0 mogła podwyższyć Kamila Mirocha, lecz trafiła w słupek. Im dalej w mecz, tym śmielej radziły sobie jordanowianki. Po indywidualnej akcji do wyrównania doprowadziła Klaudia Rypel. Ta sama zawodniczka mogła wyprowadzić podopieczne Piotra Firka na prowadzenie, lecz po w ostatniej chwili została zablokowana. Pierwsza połowa zakończyła się niewykorzystaniem stuprocentowej okazji dla jordanowianek - głową zagrała piłkę Magdalena Bochnak, a Rypel przegrała pojedynek z bramkarką budzowianek.

Jeszcze w pierwszej połowie kontuzji doznała jedna z liderek drużyny z Budzowa i musiała opuścić plac gry. Z pewnością wpłynęło to na postawę podopiecznych Grażyny Duman, chociaż ona miała w kadrze 10 zawodniczek, podczas gdy Firek zaledwie sześć. Co lider, to jednak lider.

Druga połowa to samobójcze trafienie jednej z budzowianek. I chociaż zawodniczki z Budzowa starały się doprowadzić do wyrównania, to jednak nie potrafiły przebić się przez dobrze zorganizowaną defensywę jordanowianek. Najbliższa powodzenia była Mirocha, lecz jej próba strzału okazała się niecelna.

W spotkaniach o miejsce 3 i 1 miało zatem dojść do rewanżów za turnieje półfinałowe. Budzów kontra Skawica - to mecz o miejsce trzecie. W półfinałowym turnieju w Zawoi lepsze były budzowianki wygrywając 2:0. Teraz również okazały się lepsze, chociaż zawodniczki ze Skawicy napsuły im sporo krwi. To właśnie podopieczne Krzysztofa Kudzi wyszły na prowadzenie po rozegraniu rzutu rożnego i uderzeniu Klaudii Boguni. Jeszcze w pierwszej połowie do wyrównania doprowadziła Weronika Głowacz, a w drugiej połowie gola na wagę zwycięstwa zdobyła Mirocha.

5:0 w pierwszym pojedynku pomiędzy zawodniczkami z Zembrzyc i Jordanowa, do tego przewaga własnej hali... Już przed pierwszym gwizdkiem sędziego finałowego spotkania można było przyznać papierowego handicapa (i to plus dwa) dla gospodyń. Piłka jest jednak nieprzewidywalna i po raz kolejny to powiedzenie się sprawdziło. Nie można jednak powiedzieć, że zawodniczki z Jordanowa niezasłużenie sięgnęły po mistrzowski. Co to, to nie. Podopieczne Piotra Firka zagrały najlepiej zespołowo podczas piątkowego turnieju. I ustrzegły się najmniej błędów. Między innymi takich, po których... zdobyły jedynego gola w finale! Nieporozumienie w szeregach zawodniczek z Zembrzyc wykorzystała Rypel i było 1:0. Do końca pierwszej połowy uczennice z Zembrzyc mogły jeszcze dwukrotnie wpisać się na listę strzelczyń, lecz marnowały świetnie wyprowadzone kontry. W drugiej połowie najbliżej doprowadzenia do wyrównania była Giza, lecz piłka po jej strzale poszybowała w słupek. Poprzeczkę z kolei, ale już po przeciwnej stronie boiska, obiła Rypel.

Podczas dekoracji Maciej Krzyśków, przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej, wręczył statuetki indywidualne. Królową Strzelczyń została Klaudia Rypel (SP Jordanów), a MVP drużyny: Dominika Czarny (SP1 Skawica), Kamila Mirocha (SP1 Budzów), Agnieszka Ogarek (ZS Zembrzyce) i Aleksandra Koper (SP Jordanów). - Jestem bardzo dumny z postawy moich zawodniczek, potrafiły narzucić przeciwnikowi styl gry i świetnie wykorzystywały błędy rywalek. Sukces okupiony został olbrzymim wysiłkiem, jako jedyny zespół mieliśmy tylko jedną rezerwową. Gratuluję dziewczyny, stworzyłyście prawdziwą drużynę - podsumował turniej w wykonaniu swoich podopiecznych Piotr Firek. Tu warto dodać, że wszystkie zawodniczki z Jordanowa trenują piłkę nożną w klubie UKS Delta Jordanów - w lidze co prawda nie grają, ale w turniejach tak. I efektem tego jest mistrzostwo powiatu na rok szkolny 2017/2018!