Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

niedziela, 22 październik 2017 09:28

XVI Biennale Fotograficzne.

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym! Beskidy w obiektywie są niepowtarzalne. Barwne podniebne spektakle w czasie wschodów i zachodów słońca, wioski usiane wzdłuż rzecznych dolin spowite mgłą tajemniczości, majestat górskich szczytów pokrytych śniegiem i groza płynąca z widoku nadciągającej burzy...

Fotograficzne pejzaże górskie są zawsze dynamiczne i przywołują wiele emocji - właśnie, dlatego są tak magiczne i niepowtarzalne. Ilekroć przeglądamy prace fotografików przemierzających z obiektywem beskidzkie szlaki, z łatwością dostrzegamy, że wśród nich nie ma dwóch identycznych ujęć, dwóch takich samych wschodów czy zachodów słońca... i w zasadzie to wszystko, co potrzebne do stwierdzenia, że beskidzkie krajobrazy są dla fotografów tematem bezkresnym..., nieograniczonym i niewyczerpanym źródłem inspiracji. Co więcej, z każdą kolejną edycją Biennale, okazuję się, że na mapie otaczających nas dolin i pasm górskich wciąż można jeszcze odnaleźć urokliwe zakątki, obiekty i zakamarki dotychczas przez fotografów nieodkryte. I jest jeszcze coś. Indywidualne, a przez to jakże unikalne spojrzenie każdego fotografa, który za pośrednictwem swych zdjęć rzuca nowe światło na popularne tematy, ukazując z pozoru dobrze znane miejsca, wydarzenia i obiekty w nowej odsłonie, bo przecież „świat jest taki, jakim potrafimy go zobaczyć…”.

Wszystko to sprawia, że wśród dziesiątek tysięcy fotografii prezentujących piękno beskidzkiej przyrody i kultury, bez trudu można odnaleźć zdjęcia, na których wprawny fotograf potrafił uchwycić i zapisać to, co ulotne, nietrwałe i niepowtarzalne. To właśnie dla takich zdjęć i z myślą o ich autorach wspólnie z Babiogórskim Parkiem Narodowym organizujemy już po raz XVI Biennale Fotograficzne – „Z dala od zgiełku. Beskidy w obiektywie”. Może jeszcze o tym nie wiesz, ale często Twoja fotografia jest jedynym świadectwem , zdarzeń, nawet tych zupełnie zwykłych, które jednak nigdy się już nie powtórzą. Czasem wykonana w ramach planowanego z dużym wyprzedzeniem pleneru fotograficznego, czasem spontanicznie w czasie górskiej wędrówki. Być może zdjęcia, jakich szukamy tkwią jeszcze w pamięci aparatu, wśród najnowszych fotografii, których nie zdążyłeś jeszcze przejrzeć, lub dawno temu zostały „zakopane” na komputerowym dysku? A może barwna jesień za oknem dopiero zainspiruje cię do ich stworzenia... Pokaż światu Beskidy, z własnej, niepowtarzalnej perspektywy.

Do udział w konkursie zapraszamy zarówno profesjonalnych fotografików, jak i amatorów oraz pasjonatów tej dziedziny sztuki. Ideą Biennale jest utrwalanie piękna krajobrazu beskidzkiego, zarówno w wymiarze przyrodniczym, jak i kulturowym, bo pejzaż okolic Babiej Góry zmieniał się również pod wpływem działalności człowieka i jest także świadectwem jego trudu, pracy i ambicji. Konkursowe zdjęcia można do nas przesyłać w trzech kategoriach tematycznych: krajobraz Beskidów, babiogórskie impresje ( fauna i flora) oraz kultura materialna (zabytki, ludzie, sztuka). Na zgłoszenie swoich prac masz czas do 30 listopada 2017 roku. Następnie oceni je komisja konkursowa, złożona z profesjonalnych artystów i fotografików. Pula nagród dla twórców najlepszych fotografii, wynosi 1500 złotych, a najciekawsze prace zostaną zaprezentowane podczas grudniowej wystawy w Galerii Sztuki - Zamek oraz w pokonkursowym katalogu.

Zachęcamy do zapoznanie się z regulaminem konkursu oraz pobrania karty zgłoszenia. Powodzenia!

 

Home