Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

wtorek, 03 październik 2017 15:11

O czym szumiały wierzby w Łętowni… warsztaty z wyplatania wikliny za nami

28 września w Izbie Regionalnej w Łętowni odbyły się warsztaty prowadzone przez mistrzów wikliny oraz Fundację Aeris Futuro z Krakowa. 

 

- Bardzo się cieszę, że mogliśmy się włączyć w ten projekt. Jestem wdzięczna za umożliwienie młodzieży podpatrzenia sposobów użycia naturalnych materiałów – podsumowała warsztaty Justyna Górka, kierownik szkolenia praktycznego w Zespole Szkół im. bł. ks. Piotra Dańkowskiego w Jordanowie i opiekunka dziewięciorga uczniów, z klasy architektury krajobrazu.

                Czwartkowy poranek był rzeczywiście prawdziwie jesienny. Koło godziny 8.30 do Izby Regionalnej w Łętowni przyjechała młodzież, a zaraz za nią – auto z dużą ilością zielonej wikliny.

- Zaczynamy? – zapytała wszystkich Joanna Mieszkowicz, prezeska Fundacji Aeris Futuro z Krakowa, jednego z organizatorów projektu. – Jasne- odparli zaciekawieni uczniowie.

Wprowadzeniem w świat wikliny, jej odmian oraz specyfiki zajął się Adam Wrona z krakowskiej Żywej Pracowni. – Wiklina jest chyba najbardziej energetycznym oraz witalnym drzewem – opowiadał, pokazując różne gałązki. – Wystarczy taką witkę wiklinową włożyć do ziemi, a na wiosnę będą świeże listki – dodawał. – Oczywiście jeśli ją odpowiednio włożymy – śmiał się, pokazując jak rozpoznać odpowiednie gałązki.

Po instrukcji, jakie wybierać gałązki wiklinowe, jak je przygotować i jak je pleść – wszyscy z zapałem zabrali się do pracy. Jedni czyścili gałęzie z liści, drudzy formowali kształt płotków.

- Bardzo mi się to podoba –opowiadała Sabina – jak wrócę do domu zrobię sobie taki płotek w ogrodzie. To fajne – naturalne i jeszcze będą zielone listki.

Pomiędzy pracującymi uczniami chodzili  Adam Wrona, Jaga Sadowska z Żywej Pracowni oraz Joanna Mieszkowicz z Fundacji Aersis Futuro, pomagając młodym ludziom w tworzeniu zielonych płotków.

- Bardzo lubię takie prace rzemieślnicze, w domu z mamą często robimy wspólnie różne rzeczy – opowiadał Bartek, z zaangażowaniem plotąc swój płotek.

Po kilku godzinach intensywnej pracy płotki zostały skończone. Otoczyły grządki ogródków ziołowego i kwiatowego, dodając im naturalności.

- Świetne są takie zajęcia –zgodnie mówili wszyscy uczniowie. – Jesteśmy w klasie od początku września, a więc jeszcze się nie znamy a tutaj integrujemy się, pracujemy razem i po prostu się poznajemy – opowiadała Weronika.

- Zaglądajcie tutaj – patrzcie jak będą rosnąć zrobione przez was płotki – na zakończenie zachęcała wszystkich Joanna Mieszkowicz, prezeska Fundacji Aeris Futuro z Krakowa.

 

Warsztaty są częścią projektu "Rewitalizacja terenu wokół Izby Reginlanej w Łętowni", realizowanego w ramach akcji - Wspólne działanie na rzecz bioróżnorodności - dofinansowanego przez NFOŚiGW.

Projekt robimy wspólnie z Żywą Pracownią, Fundacją Sendzimira, Radą Sołecką w Łętowni oraz Urzędem Gminy w Jordanowie.

 

Home