Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

piątek, 29 wrzesień 2017 07:56

Ćwierć wieku na scenie, Juzyna świętowała

Juzyna Juzyna Michał Sośnicki /zawoja.pl

Grają i śpiewają, tym samym radością serca napawają od 25 lat. Ale co najważniejsze, na scenie przypominają o tradycji górali spod Babiej Góry. Członkowie zespołu świętowali swój jubileusz podczas Babiogórskiej Jesieni.

 

W sobotnim bloku programowym Babiogórskiej Jesieni odbył się koncert Juzyny, którym podsumowała ona 25-lecie scenicznej działalności.

- Mimo niesprzyjającej pogody koncert ten miała możliwość obejrzeć spora rzesza widzów, wśród których byli zarówno mieszkańcy naszego powiatu, jak i goście z odleglejszych części Polski – relacjonuje serwis prasowy powiatu suskiego. - Gratulacje i wyrazy uznania za długoletnie i pełne licznych osiągnięć pielęgnowanie i propagowanie babiogórskiej kultury i tradycji złożył na ręce Janiny Wandy Buckiej kierownika Zespołu Regionalnego Juzyna wicestarosta Zbigniew Hutniczak.

Zespół istnieje od 1992 roku. Działa przy Gminnym Centrum Kultury Promocji i Turystyki w Zawoi.

„Juzyna - słowo, od którego zespół wziął swoją nazwę, to w tutejszej gwarze podwieczorek wynoszony w pole pasterzom bydła przez właścicieli powierzonych ich opiece zwierząt. Juzynę przynosiła najczęściej gospodyni lub któraś z kobiet pracujących w gospodarstwie. Składał się na nią zwykle kawałek sera, chleba, czasem placka, niekiedy też garnuszek mleka”- czytamy w biografii zespołu.

Dlatego zabawa na polanie to główny program zespołu. Jest to scenka z życia dawnych pasterzy pod Babią Górą.

W swoim repertuarze zespół ma także programy obrzędowe. Jest to kolędowanie z Herodami, z Pastuszkami, z Turtoniem, wiosenny obrzęd Palenia Judasza.

Zespół ma na swoim koncie szereg występów nie tylko w rodzinnej Zawoi , ale także na różnego rodzaju festiwalach i przeglądach, jak: Wojewódzki Festiwal Zespołów Folklorystycznych, "Festiwal Folkloru Górali Polskich" w Żywcu, Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych, "Święto Dzieci Gór" w Nowym Sączu, Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych "Żywieckie Gody", "Karnawał Góralski" w Bukowinie Tatrzańskiej, Posiady Gawędziarskie Województwa Bielskiego. Występował również na Słowacji, Ukrainie i na Węgrzech oraz we Francji.

Jest laureatem szeregu prestiżowych nagród na festiwalach ogólnopolskich. Najważniejsze z nich to: wielokrotne I miejsca na Wojewódzkim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych, I miejsca w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych "Żywieckie Gody" i „Góralskim Karnawale”. I i II miejsca w Posiadach Gawędziarskich Województwa Bielskiego (obecnie śląskiego) oraz Sabałowych Bajaniach Zespół uczestniczył też w programach telewizyjnych i radiowych.

zdjęcia Michał Sośnicki /zawoja.pl

Home