Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

poniedziałek, 28 sierpień 2017 08:59

Kiedy polisa OC nie chroni?

Każdy kierowca musi co roku odnawiać polisę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, większości nas znanej pod nazwą OC. Chroni nas ona przed wydatkami, niekiedy naprawdę wysokimi, ale nie zabezpiecza nas przed wieloma zdarzeniami, z którymi możemy mieć styczność na drodze. Mądrze jest zrobić rozeznanie w tym temacie i zastanowić się, co się bardziej opłaca – ubezpieczyć się dodatkowo czy liczyć się z ryzykiem. Przyjrzyjmy się zakresowi działania OC i sytuacjom, w których nie jesteśmy przez nie chronieni.

Sprawcy nie mają lekko

Nawet jeśli masz wykupione OC – co jest obowiązkiem każdego kierowcy, choć czasem zdarzają się osoby, które jeżdżą nieubezpieczonym samochodem – ale będziesz sprawcą wypadku lub kolizji, ubezpieczyciel nie pokryje kosztów naprawy twojego samochodu. W zależności od uszkodzeń auta, możesz być postawiony przed trudnym wyborem – dokonywać napraw za kilka tysięcy złotych, czy oddać auto na złom. Ponadto, jeśli z jakiegoś powodu wsiądziesz za kierownicę pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub psychoaktywnych wiedz, że nie jesteś chroniony z tytułu OC! Dodatkowo, jeśli zostaniesz zatrzymany do kontroli lub spowodujesz wypadek, musisz liczyć się z bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami, takimi jak utrata prawa jazdy czy nawet pozbawienie wolności!

Jeśli jako sprawca uszkodzisz wartościowe przedmioty przewożone w pojeździe biorącym udział w kolizji, ubezpieczyciel nie wypłaci za nie odszkodowania. Zapłaci tylko za uszkodzenia środka ich transportu. Co więcej, jeśli straciłeś uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi – czyli po prostu zabrano ci prawo jazdy – i jesteś sprawcą, także nie możesz liczyć na pobłażliwość firmy ubezpieczeniowej. Wypłaci ona pieniądze poszkodowanym, ale wystąpi do ciebie z żądaniem zwrotu środków – tzw. regresem. Jest jeszcze jedna rzecz, o której trzeba pamiętać jeżdżąc samochodem. To… pasy bezpieczeństwa! Okazuje się, że dostaniemy tylko część świadczenia, jeśli ich nie zapieliśmy.

Rzadkim, ale godnym wspomnienia przypadkiem jest spowodowanie strat o ogromnej wartości. Maksymalne kwoty wypłacane przez ubezpieczycieli wahają się od miliona – w przypadku strat materialnych, do pięciu milionów euro – w przypadku szkód na osobach. Jeśli zdarzyłoby ci się spowodować większe straty… lepiej nawet o tym nie myśleć!

Dodatkowe ubezpieczenie dla kierowcy

Rozsądny kierowca zdaje sobie sprawę, że polisa OC to minimum. Musi więc zdecydować, czy chce liczyć na szczęście, czy mieć spokój i zabezpieczenie na wypadek nieprzyjemnego zdarzenia na drodze. Warto zainwestować w ubezpieczenie autocasco, które ochroni cię przed sytuacjami, na które nie masz wpływu. Dotyczy to zdarzeń drogowych i np. kradzieży. Możesz także ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), które zabezpiecza także pasażerów podróżujących z tobą. Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje zniżki dla osób, które zdecydują się na zakup kilku ubezpieczeń w formie pakietu, jeśli więc chcesz oszczędzić – powinieneś rozważyć ten wariant. Najlepsze ubezpieczenie oc można wyszukać na stronie https://kalkulator.ubezpieczamy-auto.pl/kalkulator/oc-ac/

Home