Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

środa, 23 sierpień 2017 08:18

Kredyt studencki czy pożyczka - jak sfinansować utrzymanie podczas studiów?

Szacuje się, że średni koszt utrzymania studenta w dużym mieście wynosi około 1200 zł miesięcznie. Kwota ta pozwala pokryć wydatki związane przede wszystkim z zakwaterowaniem i wyżywieniem. Tylko niektóre osoby mogą liczyć na pomoc finansową rodziców, pozostali studenci muszą samodzielnie radzić sobie z utrzymaniem. W sfinansowaniu potrzeb pomocne okazują się kredyty studenckie oraz szybkie pożyczki gotówkowe online.

Kredyt studencki - jakie są jego zalety i wady?

Kredyt studencki można zaciągnąć w dowolnym momencie studiów, jednak nie każdy może z niego skorzystać. Warunkiem otrzymania kredytu jest m.in.:

  • Rozpoczęcie nauki na uczelni wyższej przed ukończeniem 25 roku życia
  • Dochód na członka rodziny nie przekraczający 2500 zł
  • Poręczenie kredytu jednej lub dwóch osób (poręczycielami zwykle są członkowie rodziny)

W praktyce już samo ubieganie się o kredyt studencki jest dość skomplikowane, ponieważ wymaga przedstawienia szeregu dokumentów m.in. zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o dochodach swoich i członków rodziny, zaświadczenia z uczelni o studiowaniu oraz dokumentów związanych z poręczeniem. Po uruchomienie kredytu studenci z kolei muszą 2 razy w roku zgłosić się do banku i przedstawić tam podbitą legitymację studencką.

Być może tak skomplikowana procedura sprawia, że z kredytów studenckich korzysta coraz mniej osób, bo zaledwie 2,3% wszystkich studentów i doktorantów.

Kredyt studencki ma jednak swoje zalety – przede wszystkim jest nisko oprocentowany (jest dotowany przez państwo), pozwala przez 10 miesięcy w ciągu roku akademickiego co miesiąc otrzymywać na konto określoną sumę pieniędzy (400, 600, 800 lub 1000 zł), natomiast spłata kredytu rozpoczyna się dopiero po 2 latach od ukończenia studiów (w tym czasie bank nie nalicza żadnych odsetek) i trwa 2 razy dłużej niż okres korzystania z kredytu.

Pożyczki online dla studentów - kiedy warto z nich skorzystać?

Wielu studentów zamiast tracić czas na skomplikowane procedury związane z kredytem studenckim, decyduje się inaczej pozyskać pieniądze na swoje utrzymanie. Przede wszystkim dość szybko podejmują pracę zarobkową, która oprócz dochodu zapewnia im już podczas nauki możliwość zdobywania cennego doświadczenia zawodowego. Jeżeli uzyskiwane z tego tytułu dochody są niewystarczające, studenci sięgają po prostu po pożyczki gotówkowe, na przykład te udzielane przez Internet. Niektóre firmy pożyczkowe oferują pożyczki dla studentów już od 18 roku życia i pozwalają pożyczyć od 100 do kilku tysięcy złotych bez przedstawiania dokumentów o dochodach.

Brak skomplikowanych formalności i możliwość zaciągnięcia pożyczki po prostu przez komputer lub smartfona jest dla młodych ludzi wygodniejsze i bardziej przyjazne niż biurokratyczne procedury w banku. Taka szybka pożyczka dla studentów jest świetnym sposobem na rozwiązanie przejściowych problemów z gotówką np. gdy brakuje jej na zapłatę czynszu lub zakup biletu miesięcznego.

Podsumowanie

Kredyty studenckie są dobre dla osób o bardzo niskich dochodach, które nie mogą liczyć na żadną pomoc rodziny i nie mają możliwości podjęcia pracy podczas studiów. W takich przypadkach kredyt faktycznie pomaga ukończyć studia, jednak trzeba go spłacać przez wiele lat po otrzymaniu dyplomu, co może blokować dostęp do innych produktów kredytowych np. na założenie firmy lub zakup mieszkania. Zamiast zaciągać zobowiązanie na tak długi czas, często lepiej jest jak najszybciej podjąć pracę i starać się pokrywać wydatki we własnym zakresie. Od czasu do czasu brakującą gotówkę można szybko i wygodnie uzyskać przez internet, korzystając z nowoczesnej chwilówki dla studentów.

Home Top of Page