Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

środa, 26 lipiec 2017 17:48

Zmień kredyt z Rodziną Na Swoim na tańszy…

Braliście udział w programie Rodzina Na Swoim, a minął Wasz okres dofinansowania? Zmieńcie swój kredyt na tańszy i zaoszczędźcie sporo pieniędzy. Sprawdźcie, jak możecie to zrobić.

Rodzina Na Swoim spełniała marzenia o własnym mieszkaniu

Rodzina Na Swoim to rządowy program wsparcia dla osób, które chcą stać się posiadaczami swojego pierwszego mieszkania. Zainaugurowano go w 2007 roku i działał do 2013. Przez sześć lat funkcjonowania pomógł prawie 200 tysiącom rodzin w spełnieniu marzenia o własnym „M”. Uzyskały one wsparcie w łącznej wysokości 35 miliardów złotych. Największa popularność programu przypadła na lata 2009-2012. Wielu jego beneficjentów korzysta z niego do dzisiaj.

Czym jest program Rodzina Na Swoim?

Program polegał na dofinansowaniu kredytów hipotecznych zawieranych na własną nieruchomość. Zakładał dopłaty do 50% rat odsetkowych kredytu hipotecznego. Dofinansowanie wpływało przez 8 lat trwania umowy kredytowej. Pomoc z programu była znaczącym wsparciem dla beneficjentów. Ale jak zmieni się ich sytuacja finansowa, gdy minie okres dopłat? Będą musieli poszukać oszczędności. Teraz miesięczne raty będą o kosztowały ich o wiele więcej. W dodatku warunki kredytów zawartych kilka lat temu dziś nie wydają się tak atrakcyjne.

Co zrobić, gdy zostaliśmy z niekorzystnym kredytem

W ciągu ostatnich kilku lat oferta kredytowa na rynku zmieniła się znacząco. Banki obniżyły marże kredytów i ich oprocentowanie w porównaniu z warunkami oferowanymi jeszcze niedawno. Niestety osoby, które zawarły kredyty kilka lat temu, nadal muszą spłacać je jeszcze na starych warunkach, znacznie mniej atrakcyjnych niż te współczesne. Na szczęście nie musimy być zdani na nie do końca spłaty naszego zobowiązania. Z pomocą przychodzi refinansowanie kredytu.

Na czym polega refinansowanie kredytu?

Refinansowanie polega na przeniesieniu zobowiązania kredytowego z jednego banku do innego. Innymi słowy, chodzi o zaciągnięcie nowego kredytu na spłatę starego, z tym, że już na zupełnie nowych warunkach, zgodnie z obowiązującymi standardami kredytowymi. Spłaty wobec starego banku dokonuje ten nowy. Aby dokonać refinansowania, nowo podjęte zobowiązanie kredytowe musi dotyczyć tego samego celu, co stare. To znaczy, jeśli nasz dotychczasowy kredyt jest na mieszkanie, to nowy kredyt również musi być kredytem hipotecznym.

Kiedy wziąć refinansowanie kredytu?

Warto pomyśleć nad przeniesieniem kredytu do innego banku, gdy jego stare warunki są zdecydowanie gorsze od tych oferowanych obecnie na rynku. Powinniśmy porównać marże i oprocentowanie, jakich żąda od nas bank w obu przypadkach. Musimy jednak uważać, by dysproporcja między nimi nie była zbyt duża. Jeśli w nowej ofercie proponują nam niską marżę, a oprocentowanie jest wysokie, to taka zmiana niekoniecznie musi nam się opłacać. I na odwrót. Należy też przeliczyć wysokość miesięcznej raty. Nawet jeśli pozornie oszczędzimy na marży i oprocentowaniu, to może okazać się, że rata i tak będzie tak wysoka, że nie będziemy w stanie jej spłacać w równej wysokości co miesiąc. Jeśli nasz stary bank dowie się, że chcemy zrefinansować kredyt gdzie indziej, może nam zaoferować zupełnie nowe warunki kredytu – mogą one okazać się korzystniejsze, niż jego przeniesienie do innego banku.

O czym pamiętać, przenosząc kredyt

Decydując się na refinansowanie kredytu, musimy wziąć pod uwagę jeszcze inne kwestie, niż tylko marżę i procenty. Przeniesienie kredytu powinno być dokonane w odpowiednim momencie okresu kredytowania. Przede wszystkim, nie warto dokonywać go wcześniej, niż po upływie ośmiu lat spłacania kredytu – jeśli się na to zdecydujemy, przepadną należące się nam dopłaty z Rodziny Na Swoim za miesiące, których zabrakło do końca okresu karencji. Jeśli zechcemy przenosić kredyt, chociaż do jego spłaty pozostało niewiele czasu, może nam się to nie opłacić – powinniśmy więc policzyć wysokość pozostałych rat według starej i nowej oferty. Musimy mieć też na uwadze, czy bank pobiera opłatę za wcześniejszą spłatę kredytu – większość banków czyni tak tylko w ciągu 3-5 lat obowiązywania umowy kredytowej. W przypadku, jeśli zadłużyliśmy się w obcej walucie, powinniśmy mieć wzgląd na zmianę kursu tej waluty względem złotówki na przestrzeni lat. Często refinansowanie wiąże się też z pewnymi opłatami dla nowego banku za powzięcie nowego kredytu. Wszystkie te koszty powinniśmy sobie obliczyć, by stwierdzić, czy przeniesienie kredytu jest w ogóle warte świeczki. Z łatwością możemy poznać wszystkie koszty ofert kredytowych na polskim rynku dzięki rankingowi kredytów hipotecznych na hipoteki.net.

Czy warto przenieść kredyt z Rodziną Na Swoim?

Generalnie banki mają dziś klientom do zaoferowania znacznie niższe kredyty, niż jeszcze kilka lat temu. Mocno w dół skoczyły marże. Niegdyś wynosiły one od 3 do 5 procent, dziś utrzymują się na poziomie około 2. Jeśli różnica marży starego i nowego kredytu wynosi więcej niż 1 procent na korzyść tego drugiego, warto zastanowić się nad przenosinami kredytu. Jeśli kończy Wam się okres otrzymywania dopłat do kredytu mieszkaniowego z programu Rodzina Na Swoim, refinansowanie może okazać się korzystnym wyborem i pozwolić Wam na spore oszczędności. Wszystkie potrzebne informacje na jego temat znajdziecie na refinansowanie-rodzina-na-swoim.pl. A jeśli nie załapaliście się na program Rodzina Na Swoim, a marzycie o własnym mieszkaniu, zapoznajcie się z programem Mieszkanie Dla Młodych. Szczegóły na mdmprogram.com.

Home