Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Jacek Moćko
poniedziałek, 03 lipiec 2017 08:31

Zrób foto dzwonnicy, wygraj nagrody

Stowarzyszenie Nasze Loreto organizuje konkurs fotograficzny poświęcony dzwonnicom loretańskim. Spora ich część znajduje się na terenie powiatu Suskiego, dlatego wydarzenie to to prawdziwa gratka dla miłośników fotografii.

 

W wieku XVII w całej Europie rozszerzał się kult Matki Bożej Loretańskiej i zwyczaj budowania replik Świętego Domku z Loreto. Z pielgrzymek do Loreto przywożono też dzwonki, które miały odpędzać złe moce, a także rozpędzać chmury burzowe i powstrzymywać związane z nimi nieszczęścia.

- W XVIII wieku zaczęto budować też dzwonnice z dzwonami poświęconymi Matce Bożej Loretańskiej, używano ich do dzwonienia na Anioł Pański, ich głos miał również ostrzegać przed pożarem – wyjaśnia Karol Marszał. - Zwyczaj ten rozwinął się jednak tylko na terenie części województw śląskiego i małopolskiego. Część z nich istnieje do dzisiaj i im właśnie poświęcamy nasz konkurs a także inne działania.

Więcej informacji można zasięgnąć na stronie www.loreto.osw.pl 

Home