Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

czwartek, 01 czerwiec 2017 21:41

Podbabiogórze znane i nieznane – Makowska Góra wiosną

Maków Podhalański położony jest w urokliwej dolinie Skawy u stóp Makowskiej Góry i Bryndzówki. Te dwa, charakterystyczne szczyty połączone łagodnym grzbietem górskim są ulubionym miejscem wycieczek zarówno dla turystów, jak i mieszkańców. Zapewne mają na to wpływ nie tylko szlaki turystyczne, ale także lokalne drogi i miejscowe ścieżki, dzięki którym Makowską Górę możemy osiągnąć z różnych punktów wyjściowych. Postanowiłem przygotować cztery najpopularniejsze trasy na każdą z pór roku.

 

Wiosną najlepiej udać się popularną drogą pod Makowską Górę.. Gwarantuje ona piękne widoki przy niezbyt dużym nakładzie sił. Jako punkt wyjściowy można obrać makowski Rynek. Następnie należy udać się ulicą Kościelną. Początkowo trasa pnie się pomiędzy zbudowaniami Makowa. Nieco wyżej z lewej strony znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Makowskiej (fot. 2) wraz z cmentarzem parafialnym. Kilkaset metrów dalej tuż nad osiedlem Na Stoku droga wchodzi w zalesione zbocze tzw. Góry Stodołowej. Tutaj najlepiej zrezygnować z wędrówki asfaltowymi serpentynami i wybrać leśne skróty po których biegną dwa szlaki: zielony i niebieski. W pobliżu jednego ze skrótów usytuowana jest zabytkowa kaplica z figurą Chrystusa Upadającego (pocz. XIX wieku, fot.3). To nie jedyny obiekt sakralny, gdyż co ok. 200 m rozlokowane są kolejne stacje drogi krzyżowej na Makowską Górą (fot. 5).

            Jest to najbardziej wymagający odcinek trasy. Strome podejście przebiega przez typowy las mieszany. Obok drzew liściastych (jesiony, dęby, lipy, klony) rosną drzewa iglaste. Fragmentami las ma bardziej jednolity charakter (las modrzewiowy, czy też sosnowy). Tutejszy drzewostan jest młody i półnaturalny, gdyż powstał na skutek wielowiekowej działalności człowieka. Pośród gałęzi drzew uważny obserwator dostrzeże liczne gatunki ptaków śpiewających (m.in. drozdy, dzwońce, kosy, kwiczoły, sikorki, szczygły).

Po minięciu ostatniej serpentyny trasa ponownie wchodzi na drogę powiatową (Maków – Jachówka), by wkrótce dotrzeć do pierwszego miejsca widokowego. To mała polanka położona tuż przy poboczu drogi. Roztacza się z niej ładna panorama w kierunku południowym. Zobaczymy stąd Beskid Żywiecki wraz z górującą nad nim Babią Górą.

W dalszej wędrówce należy skręcić w lewo i udać się niebieskim szlakiem na zachód. Droga nadal przebiega przez las, jednakże jest to odcinek zdecydowanie lżejszy. Stąd pozostaje jeszcze około 20 minut do Zagórza (fot.6). Jest to bezleśna, rozległa polana w pobliżu osiedla o tej samej nazwie. To nie tylko idealny teren rekreacyjny i widokowy (Beskid Makowski na północy i Żywiecki na południu), ale przede wszystkim miejsce pamięci. Przypomina o tym pomnik Ofiar Zagórza – postawiony na pamiątkę mieszkańców, którzy zostali rozstrzelani przez hitlerowców w czasie okupacji (fot.7-8).

Po odpoczynku można zawrócić na wschód i wejść na czarny szlak, który swój początek bierze tuż obok niedużej kapliczki z figurką Matki Bożej, zawieszonej na drzewie (fot.9). Wkrótce droga dociera do osiedla Makowska Góra. Jest tojedno znajładniejszych miejscwidokowych. Od wschodu wznosi się Bryndzówka, natomiast na południu widać Beskid Żywiecki wraz z Pasmem Polic i Babią Górą. Przy ładnej pogodzie między Bryndzówką, a Beskidem Żywieckim majaczą skaliste szczyty Tatr Wysokich (fot. 10-12).

Osiedle Makowska Góra stanowi lokalny węzeł turystyczny, gdyż można stąd pójść szlakiem turystycznym w każdym kierunku. Jednakże opisana trasa w zasadzie kończy tutaj swój bieg. W drogę powrotną należy udać się główną szosą, by po 40 minutach osiągnąć centrum miasta.

KB

 

ZDJĘCIA:

Fot. 1. Fragment makowskiego Rynku widoczny ze schodów do Sanktuarium;

Fot. 2. Sanktuarium MBM i odnowiona figura św. Jana Nepomucena z poł.  XVIII w.;

Fot. 3. Kapliczka Chrystusa Upadającego przy serpentynach;

Fot. 4. Fragment lasu;

Fot. 5. Jedna ze stacji Drogi Krzyżowej na Makowską Górę;

Fot. 6. Zagórze (zdjęcia z Zagórza – wykonane w sierpniu);

Fot. 7-8 Miejsce pamięci – Pomnik Ofiar Zagórza;

Fot. 9. Kapliczka przy początku szlaku czarnego;

Fot. 10. Panorama spod Makowskiej Góry – Beskid Żywiecki i Tatry;

Fot. 11. Pasmo Polic i Babia Góra;

Fot. 12. Od lewej: Bryndzówka, Kamienna Góra, w tle Tatry, a z prawej Beskid Żywiecki (w dole Juszczyn, Białka, Maków);

Fot. 13. Profil trasy (www.mapy-turystyczne.pl).

----- ----- -----
----- ----- -----
Home Top of Page