Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

niedziela, 08 styczeń 2017 12:08

Przez Suchą, Stryszawę, Zawoję i Maków przemaszerowały Orszaki Trzech Króli

Mieszkańcy powiatu suskiego przyłączyli się do radosnego świętowania 6 stycznia.

W Makowie Podhalańskim na Orszaku Trzech Króli pojawili się oczywiście Mędrcy ze Wschodu, a także rodziny z dziećmi od maluszków po prawie dorosłą młodzież, a także niezrażeni mrozem osoby starsze. Pod figurę Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia przyszli nie tylko Trzej Królowie, a także Mała Polana Makowska i Makowska Orkiestra Rozrywkowa.

Jak opisuje wydarzenie dyrektor makowskiego Domu Kultury, Iwona Staśkiewicz:

– Choć przy dzisiejszym mrozie instrumenty odmówiły posłuszeństwa, po raz kolejny wspólnie kolędowaliśmy. To było barwne, rodzinne świętowanie, przesłanie objawienia pańskiego, miłości i pokoju. Nie zabrakło życzeń oraz noworocznych postanowień. To zaszczyt móc uczestniczyć w największych światowych jasełkach poprzez uliczną paradę wiernych kolędników.

Orszak ruszył na rynek o godzinie 12.00 (po Mszy świętej) spod kościoła parafialnego Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin w Makowie Podhalańskim. 

 

W Stryszawie Orszak Trzech Króli przeszedł już po raz trzeci, tym razem pod hasłem „Przekażmy sobie znak pokoju”.

Wydarzenie rozpoczęło się o 11.00 od uroczystej mszy świętej w kościele w Stryszawie Dolnej. Podczas nabożeństwa uczestnicy mszy mieli okazję zobaczyć pierwszą część jasełek, zorganizowanych i wykonanych przez uczniów i grono pedagogiczne stryszawskiej Szkoły Podstawowej nr 2. Dalszy ciągu przedstawienia odbył się już w szkole.  W niej zorganizowano również koncert kolęd, podczas którego można było usłyszeć najpiękniejsze pastorałki w wykonaniu zespołu z Mszany Dolnej.

 

Orszak przemaszerował także przez stolicę powiatu, choć mróz doskwierał nie tylko kolorowemu korowodowi, a przede wszystkim akompaniującej przemarszowi Miejskiej Orkiestrze Dętej. Orszak rozpoczął pochód w samo południe, chwilę po zakończeniu głównej mszy, z idącymi na przedzie Trzema Królami. Wraz z nimi w drogę na rynek zgodnie ruszyli parafianie, w tym wiele rodzin z dziećmi, w większości z koronami na głowach. W centrum można było wysłuchać koncertu w wykonaniu suskich kapel i zespołów regionalnych, a także Miejskiego Chóru “Jasień”. Tu wręczono także nagrody zwycięzcom gminnego etapu  XVI edycji konkursu “Babiogórska Szopka Regionalna”.

Zawoja postanowiła uczcić Święto Trzech Króli na sportowo. Tu, po uroczystej mszy świętej w kościele w Zawoi Centrum królewski orszak ruszył w stronę hali sportowej, gdzie odbył się Wielki Turniej Charytatywny o Koronę Trzech Króli i Najwyższą Władzę w Powiecie. W rozgrywkach udział wzięli księża, samorządowcy, policją i lokalna władza sądownicza. Przed rozpoczęciem rozgrywek wystąpił zespół Juzyna. Później przyszedł czas na rozgrywki, w których udział wzięły cztery drużyny: Policji, Samorządowców, Prawników oraz Księży i Służby Kościelnej. Swoje talenty piłkarskie pokazali m.in. burmistrz Makowa - Paweł Sala, wójt Zawoi - Marcin Pająk, wójt Stryszawy - Rafał Lasek, wójt Bystrej -Sidziny - Stanisław Tempka.

Home Top of Page