piątek, 09 listopad 2018 10:00

Dziewczyny z SP Juszczyn i chłopcy z SP1 Zawoja mistrzami powiatowymi w halową piłkę nożną

Po turniejach w ramach Igrzysk Dzieci (dla klas 4-6), w których triumfowały szkoły z SP Juszczyn (dziewczęta) i SP Toporzysko (chłopcy), rozegrano finały powiatowe w starszej kategorii - Igrzysk Młodzieży Szkolnej (klasy 7-8 oraz 3 gimnazjum). Turnieje odbyły się w Zembrzycach oraz Makowie Podhalańskim. Zwycięskie drużyny uzyskały awans do półfinałów wojewódzkich, które 14 listopada odbędą się w Nowym Targu.

Pierwszy turniej odbył się w Zembrzycach, a zagrały w nim cztery najlepsze żeńskie drużyny na rok szkolny 2018/2019 - SP Juszczyn, ZSP Skawica, SP Jordanów i ZSP Lachowice.

Półfinałowy mecz pomiędzy ZSP Skawica i SP Jordanów otworzył zawody. Dopiero w ostatnich (tak, tak) sekundach spotkania gola na 1:0 dla drużyny ze Skawicy z bliskiej odległości zdobyła Martyna Marek. ZSP Skawica zatem mogła czekać na rywala w starciu o mistrzostwo powiatu, a jego przeciwnikiem miała być drużyna ZSP Lachowice albo SP Juszczyn. Ten mecz dostarczył również wiele wrażeń - w regulaminowym czasie gry (2x10 minut) było 0:0 i dopiero dogrywka (5 minutowa ze "złotym golem") i ewentualne rzuty karne miały przynieść rozstrzygnięcie. W dogrywce Magdalena Drobny dokładnie dośrodkowała z rzutu rożnego w pole karne zawodniczek z Lachowic, a tam, gdzie być powinna znalazła się Natalia Polak

W finale pocieszenia SP Jordanów wygrał z ZSP Lachowice 2:0. Wynik mocnym strzałem z rzutu wolnego pod poprzeczkę otworzyła Klaudia Rypel. Grająca z numerem 12 na plecach uczennica z SP Jordanów dołożyła do tego dorobku jeszcze asystę - po jej dośrodkowaniu gola zdobyła Daria Filipiak.

Finałowy mecz najlepiej opisać - do pierwszego błędu. Zarówno SP Juszczyn, jak i ZSP Skawica, i po turniejach półfinałowych oraz dzisiejszych starciach śmiało można nazwać zespołami z żelazną defensywą. W pierwszej połowie najlepszą okazję do otwarcia wyniku miały zawodniczki z Juszczyna - Natalia Polak przymierzyła, piłki w rękawicach nie utrzymała Anna Szafraniec, ale dobitka Anny Grzechynki nie znalazła drogi do bramki. Po przerwie zawodniczki ze Skawicy miały rzut karny, ale po jego wykonaniu nadal było 0:0. W końcu na 1:0 trafiła Natalia Polak po dużym zamieszaniu po wznowieniu gry z autu. Zawodniczki z Juszczyna powtórzyły zatem sukces swoich młodszych koleżanek, które w tym roku zostały mistrzyniami województwa w ramach Igrzysk Dzieci (Więcej - TUTAJ). Dzięki wygranej zawodniczki z Juszczyna uzyskały awans do półfinału wojewódzkiego (14.11.2018, Nowy Targ).

Po zakończeniu turnieju podczas dekoracji wręczone zostały przez przedstawiciela suskiego starostwa Macieja Krzyśków oraz nauczycieli-trenerów również laurki indywidualne - Królową Strzelczyń została Natalia Polak (SP Juszczyn), a MVP drużyny: Julia Żydek (ZSP Lachowice), Aleksandra Koper (SP Juszczyn), Natalia Leśniak (ZSP Skawica) oraz Magdalena Drobny (SP Juszczyn).

HALOWA PIŁKA NOŻNA DZIEWCZĄT - IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ 2018/2019 - 30.10.2018 ZEMBRZYCE

1. ZSP Skawica - SP Jordanów 1:0 (0:0)

2. SP Juszczyn - ZSP Lachowice 1:0 p.d. (0:0)

4. ZSP Lachowice

Dzień później finał powiatowy rozegrali chłopcy. Z turniejów eliminacyjnych do wielkiego finału, który odbył się w hali Zespołu Szkół w Makowie Podhalańskim, awansowały drużyny SP1 Zawoja Centrum, SP Bystra Podhalańska, SP Juszczyn oraz ZSiSM Stryszawa. Zanim rozpoczął się turniej, minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego kilka dni temu ucznia SP Bystra Podhalańska.

Mecz numer jeden to pojedynek SP1 Zawoi z SP Juszczynem. Gwizdek sędziego, pierwsza akcja, którą przeprowadza z prawej strony Marcin Pasierbek, dogranie w kierunku bramki, a tam Mateusz Pudalik otwiera wynik! Do wyrównania doprowadził Konrad Grzechynka (asysta Kacpra Kaczmarczyka). Po przerwie trafiali już tylko zawojanie - na 2:1 wyprowadził uczniów z SP1 Zawoja Dawid Smyrak mocnym strzałem po ziemi. Gol na 3:1 to trafienie Patryka Smyraka po podaniu od Marcina Pasierbka.

Półfinał numer dwa to mecz SP Bystrej Podhalańskiej z ZSiSM w Stryszawie. Z upływem czasu zaznaczała się przewaga zawodników z Bystrej. Wreszcie po podaniu od… bramkarza Dawida Wróbla piłka trafiła do Igora Kulki, który wykorzystał sytuację sam na sam z Janem Sikorą.  Stryszawa doprowadziła do wyrównania - brak komunikacji w linii obronnej Bystrej wykorzystał Patryk Kwak.

Bystrą na prowadzenie w drugiej połowie wyprowadził Igor Kulka. Przemysław Lipa zmusił do błędu Macieja Sikorę, następnie podał do Igora Kulki, który skierował piłkę do pustej bramki.

W spotkaniu o miejsce numer trzy, albo jak kto woli w małym finale/finale pocieszenia zagrały drużyny z: SP Juszczyn i ZSiSM Stryszawa. Najpierw podanie od Kacpra Kaczmarczyka bardzo sprytnym uderzeniem głową wykorzystał Konrad Grzechynka – SP Juszczyn prowadził 1:0. Do remisu doprowadził Patryk Kwak przerzucając piłkę nad bramkarzem. Gola na wagę zwycięstwa dla Juszczyna zdobył uderzeniem z rzutu wolnego Konrad Grzechynka.

To był mecz godny finału, w którym spotkały dwie najlepsze turniejowe drużyny, zwycięzcy zawodów półfinałowych - SP1 Zawoja i SP Bystra Podhalańska. Wynik otworzył Dawid Kudzia, który otrzymał dobre podanie od Igora Kulki - w sumie to był stały fragment gry. Jeszcze przed przerwą wyrównał Mateusz Pudalik po kapitalnej, indywidualnej akcji. Ten sam zawodnik otworzył wynik w drugiej połowie - a gol również był wyjątkowej urody. W samej końcówce kontaktowego gola zdobył Igor Kulka po bardzo mocnym i precyzyjnym strzale z dystansu. Na doprowadzenie do ewentualnej dogrywki zabrakło już uczniom z Bystrej Podhalańskiej czasu.

Po zakończeniu zawodów wręczono dyplomy dla wszystkich szkół, a puchar trafił do drużyny z SP1 Zawoja Centrum. Trzech zawodników zdobyło w trakcie zawodów trzy gole - Mateusz Pudalik (SP1 Zawoja Centrum), Igor Kulka (SP Bystra Podhalańska) i Konrad Grzechynka (SP Juszczyna) i zostali królami strzelców. MVP drużyny, tym razem były to tabliczki, trafiły do: Macieja Sikory (ZSiSM Stryszawa), Kacpra Kaczmarczyka (SP Juszczyn), Dawida Kudzi (SP Bystra Podhalańska) i Mateusza Pudalika (SP1 Zawoja Centrum).

1. SP1 Zawoja - SP Juszczyn 3:1 (1:1)

2. SP Bystra Podhalańska - ZSiSM Stryszawa 2:1 (1:1)

SP Juszczyn - ZSiSM Stryszawa 2:1 (0:0)