Płuca stanowią parzysty narząd oddechowy. Działanie ich służy w szczególności do wymiany gazowej, czyli tzw. absorpcji tlenu, przy jednoczesnym wydalaniu dwutlenku węgla. Usytuowane są w klatce piersiowej po obu stronach śródpiersia. Objawami problemów z płucami są: duszność, świszczący oddech, uporczywy, nasilający się kaszel, nawet krwią, ogólne zmęczenie, przewlekły ból w klatce piersiowej, plwocina, infekcje klatki piersiowej, zabarwione na niebiesko usta lub paznokcie, blada cera, nadmierne pocenie się, utrata masy ciała. Należy wówczas udać się do lekarza, gdyż mogą one prowadzić do chorób takich jak: zapalenie płuc, grzybica płuc, rozedma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), sarkoidoza, niedodma, zwłóknienie, zatorowość płucna, nadciśnienie płucne, zapalenie nagłośni, astma, rak płuc. Płuca trzeba badać poprzez: obsłuchiwanie, RTG płuc, badania laboratoryjne krwi, tomografię komputerową płuc, ultrasonografię, bronchoskopię, spirometrię.
Zdrowe płuca utrzymujemy poprzez:
Dbajmy zatem o nasze płuca, ponieważ to jedna z podstawowych czynności, która pozwoli długo cieszyć się zdrowiem oraz życiem.
Kazimierz Surzyn
Zobacz także:
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze