Nerki są parzystym organem układu moczowego, który przede wszystkim filtruje krew, usuwając szkodliwe substancje, jak również nadmiar płynów. Są umiejscowione w tylnej części jamy brzusznej, symetrycznie po obu stronach kręgosłupa. Nerki utrzymują równowagę organizmu, zrównoważony poziom substancji mineralnych – potasu, wapnia, sodu oraz fosforanów, zapewniają prawidłowe ciśnienie krwi, wytwarzają tzw. aktywną witaminę D, produkują, ale też degradują hormony wpływające na pracę innych organów, pomagają również w tworzeniu czerwonych ciałek krwi. Objawami chorych nerek są: bóle i pieczenie w czasie oddawania moczu, zwiększenie się częstotliwości jego wydalania, ból w dolnej części pleców, ogólne osłabienie, gorączka, zmiana zabarwienia moczu, wymioty, zmniejszenie lub zatrzymanie opróżniania moczu. Mając powyższe objawy trzeba bezzwłocznie udać się na wizytę do lekarza. Częstymi chorobami nerek są: kamica nerkowa, przewlekła niewydolność nerek, zakażenie układu moczowego, choroby kłębuszków nerkowych, zapalenie nerek, torbiele, nowotwory.
O nerki trzeba dbać poprzez:
Dbajmy zatem o nerki, ponieważ zdrowe to skarb dla naszego prawidłowego funkcjonowania.
Kazimierz Surzyn
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze