W życiu strażaków nie brakuje momentów pełnych napięcia, odpowiedzialności i poświęcenia – to czas ciągłej gotowości, ćwiczeń oraz działań ratowniczo-gaśniczych. Ale są również chwile wyjątkowe, kiedy można na chwilę zatrzymać się i wspólnie świętować. Taką właśnie okazją był uroczysty apel zorganizowany z okazji 80-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Stryszawie połączony z gminnymi obchodami dnia strażaka.
To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło druhów OSP Stryszawa, liczne poczty sztandarowe z zaprzyjaźnionych jednostek, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, instytucji oraz mieszkańców gminy Stryszawa. Uroczystość była nie tylko okazją do świętowania, ale również do wyrażenia wdzięczności wobec tych, którzy od 80 lat z oddaniem pełnią służbę dla dobra lokalnej społeczności.
Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Anny w Stryszawie pod przewodnictwem ks. biskupa Janusza Mastalskiego. Po mszy nastąpił uroczysty przemarsz pododdziałów z kościoła na plac uroczystości, gdzie zgodnie z ceremoniałem pożarniczym, dowódca uroczystości mł. bryg. Wojciech Kania złożył raport o gotowości rozpoczęcia apelu. Raport przyjął nadbryg. Józef Galica – Zastępca Komendanta Głównego PSP.
W imieniu wszystkich strażaków oraz Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Stryszawie jednostka składa serdeczne podziękowania całej społeczności oraz zaproszonym gościom za udział w obchodach 80-lecia jednostki OSP Stryszawa oraz gminnych obchodach dnia strażaka, które odbyły się w dniu 6 lipca 2025 r. Słowa podziękowania kieruje w szczególności do:
– Ks. biskupa Janusza Mastalskigo – Biskupa Pomocniczegoy Archidiecezji Krakowskiej
– Filipa Kaczyńskiego – Posła na Sejm RP,
– Mariusza Krystiana – Posła na Sejm RP,
– Andrzeja Pająka – Senatora RP,
– Łukasza Smółki – Marszalka Województwa Małopolskiego,
– Jana Krzysztofa Klęczara – Wojewodę Małopolskiego,
– nadbryg. Józefa Galica – Zastępcę Komendanta Głównego PSP,
– st. bryg. Przemysława Przęczek – Małopolskiego Komendanta Woj. PSP w Krakowie,
– Józefa Bałosa – Starostę Suskiego wraz z radnymi powiatowymi na czele z Janem Banasiem Przewodniczącym Rady Powiatu Suskiego,
– Danuty Kawa – Radnej Sejmiku Województwa Małopolskiego
– dh Marka Bębenek – V-ce Prezesa ZOW ZOSP RP woj. Małop.,
– ks. bryg. mgr Władysława Kulig – Kapelana Małopolskich Strażaków
– st. bryg. mgr inż. Krzysztofa Okrzesik – Komendanta Powiat. PSP w Suchej Beskidzkiej,
– st. bryg. mgr inż. Pawła Kwarciak – Komendanta Powiat. PSP w Wadowicach,
– bryg. mgr inż. Mariusza Leśniakiewicz – Zastępcę Komendanta Powiatowego w Myślenicach
– dh Mariana Indeka – Przewodniczącego Wojewódzkiego Sądu Honorowego ZOW ZOSP RP woj. Śląskiego,
– dh Andrzeja Gwiazdonik – Prezesa ZOP ZOSP RO w Suchej Beskidzkiej,
– dh Stanisława Marek – V-ce Prezes ZOP ZOSP RO w Suchej Beskidzkiej,
– mgr inż. Rafał Lasek – Wójta Gminy Stryszawa,
– Krystyny Wajdzik – Przewodniczącej Rady Gminy Stryszawa wraz z radnymi Gminy Stryszawa,
– Stanisława Lichosyt – Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka,
– Michała Surmiak – Burmistrza Makowa Podhalańskiego,
– Joanny Stypuła – Wójta Gminy Zembrzyce,
– Michała Łukasik – Wójta Gminy Zawoja,
– mgr inż. Tadeusza Kosmana – Nadleśniczego PGL LP reprezentujący Dyrektora Regionalnego LP,
– Marka Habera – Dyrektora SP ZOZ Sucha Beskidzka,
– st. bryg. w st. spocz. mgr inż. Piotra Harańczyk byłego Komendanta Powiat. PSP w Suchej Beskidzkiej,
– st. bryg. w st. spocz. mgr Bogusława Patera byłego Komendanta Powiat. PSP w Suchej Beskidzkiej,
– mł. insp. Grzegorza Sikora – Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KPP Sucha Besk.
– ks. dr Wiesława Popielarczyk – Proboszcza Parafii pw Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny,
– ks. Aleksandra Salamon – Proboszcza Parafii pw. Św Anny w Stryszawie,
– ks. Krzysztofa Dudziak – Proboszcza Parafii pw. Św Stanisław B.M w S-wie,
– ks. Stanisława Migiel – Wikariusza Parafii św. Anny w Stryszawie Górnej.
Druhowie ze Stryszawy dziękują również przedstawicielom PGL LP Sucha Beskidzka, GOPR Grupa Beskidzka, kierownikom Urzędu Gminy Stryszawa, Sołtysom Sołectw Stryszawa Górna i Stryszawa Dolna, kierownikom jednostek organizacyjnych Gminy Stryszawa wraz z dyrektorami placówek oświatowych z terenu Stryszawy, przedstawicielom KGW w Stryszawie Górnej oraz KGW w Stryszawie Dolnej, Gminnej Orkiestrze Dętej w Stryszawie, licznie zgromadzonym pocztom sztandarowym z jednostek OSP z ternu Powiatu Suskiego, Młodzieżowej i Dziecięcej Drużynie Pożarniczej OSP Stryszawa wraz z rodzicami, wszystkich strażakom biorącym udział w uroczystości.
Podziękowania kierują do licznie zgromadzonych przedstawicieli mediów, w tym naszego portalu Sucha24.pl. Mateusza Wilczka oraz Grzegorza Fortuny.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze