Reklama


Kultura góralska na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO?

23/02/2023 16:05

Polska, Słowacja i Czechy rozpoczęły starania o wpisanie kultury góralskiej na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Podczas konferencji w Oravskiej Polhorze w styczniu 2023, gospodarze przedstawili ideę wpisania kultury góralskiej na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości (UNESCO) wspólnie przez Polaków, Słowaków i Czechów. Do wspólnego wystąpienia o wpis na „listę UNESCO” potrzebne jest wcześniejsze dokonanie wpisów na listy krajowe w Polsce i w Czechach. Słowacy swoją góralską kulturę wpisali już na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Jeżeli chodzi o Polskę, to w czwartek 16 lutego w Zawoi odbyło się ważne spotkanie dające początek pracom nad wpisem kultury góralskiej na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej i Babiogórskie Centrum Kultury w Zawoi, udział wzięli przedstawiciele Zarządu Głównego Związku Podhalan, Rady Naukowej Związku Podhalan, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej oraz przedstawiciele samorządów, konkretnie powiatów, na obszarach których zamieszkują poszczególne grupy etnograficzne górali polskich i dwóch miast, w których odbywają się największe festiwale góralskie.

Reklama

Po wyjaśnieniach ekspertów i dyskusji, która się później odbyła, zebrani postanowili rozpocząć pracę nad wpisem na listę krajową i dokonali wstępnego podziału zadań w tym zakresie powierzając rolę koordynatora działań Związkowi Podhalan wspomaganemu przez regionalne instytucje kultury – Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ i Regionalny Ośrodek Kultury w Bielski Białej, a reprezentujący Zarząd Główny Związku Podhalan prezes Julian Kowalczyk oraz Piotr Gąsienica, z-ca dyrektora MCK Sokół i Lesław Werpachowski, dyrektor ROK, dziękując za zaufanie, postanowili podjąć się zadania.

Pilotowanie wszystkich koniecznych prac i całego formalnego procesu wpisu, co będzie w tym przypadku niełatwe, przyjęła na siebie Agata Mucha, koordynator NID ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Reklama

Zebrani upoważnili jednocześnie organizatorów spotkania do powiadomienia strony słowackiej o woli dokonania wspólnego wpisu kultury góralskiej na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości (UNESCO).

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo Sucha24




Reklama
Reklama

 

Reklama
Reklama