Reklama


Korzyści z przebywania dzieci zimą i nie tylko na dworze

11/01/2025 13:25
  • Wyjście na zewnątrz zimą i nie tylko pozwala dzieciom zaczerpnąć świeżego powietrza przy często zamkniętych pomieszczeniach, pełnych zarazków i bakterii – bardzo ważne jest tutaj wietrzenie pomieszczeń bez względu na porę roku.
  • Ważne są spacery już z niemowlakiem w wózku, które budują jego odporność, nawilżają drogi oddechowe, a dziecko dotlenione jest o wiele spokojniejsze. Ponadto poznaje otaczający świat. Trzeba pamiętać o odpowiednim wózku z dobrą amortyzacją, na wyższych kołach, z zimową pościelą, ocieplanym śpiworkiem, kocykiem. Niemowlaka ubieramy na tzw. „cebulkę”: koszulka, rajtuzy, spodnie, sweter, kombinezon, czapka, szalik, rękawice, ciepłe skarpety. Pamiętajmy o posmarowaniu twarzy dziecka kremem ochronnym przed nadmiernym słońcem,  niższą temperaturą. Najlepiej wybrać się na spacer około południa, gdyż wtedy jest stosunkowo najcieplej. Dla rodziców także są tu korzyści, ponieważ spędzają cenny i owocny czas razem z dzieckiem, sami są w ruchu, który służy zdrowiu.
  • Badania wykazały, że jedynie 35% dzieci w wieku od 5 do 17 lat życia jest aktywne fizycznie w normie zalecanej, to oczywiście zbyt mało. Badania naukowe wskazują, że dla właściwego rozwoju dziecko powinno spędzać co najmniej 3 godziny dziennie na zabawach na zewnątrz. Lekarze zaś zalecają nawet do 6 godzin dziennie.
  • Skłania do korzystnego dla zdrowia poruszania się, a nie siedzenia przed laptopem, komórką, czy telewizorem.
  • Poprawia kondycję ruchową, siłę oraz wytrzymałość.
  • Wspiera serce, układ krążenia i odpornościowy, powodując lepsze radzenie z zimowymi infekcjami.
  • Pomaga utrzymać prawidłową masę ciała.
  • Zabawa na świeżym powietrzu wpływa na poprawę cholesterolu, ciśnienia krwi, a także gęstości kości.
  • Dzieci wzmacniają mięśnie.
  • Hartują się od najmłodszych lat, zwiększając odporność, co wpływa na to, iż z pewnością będą rzadziej chorowały.
  • W czasie pobytu na świeżym powietrzu, przy słonecznej pogodzie wchłaniają bardzo potrzebną organizmowi witaminę D. Ich skóra staje się bardziej napięta i jędrna.
  • Wpływa na rozwój endorfin, hormonów szczęścia.
  • Cieszą się lepszym dotlenieniem, zasypianiem, snem.
  • Korzystne jest również dla właściwego funkcjonowania mózgu, zdrowia psychicznego.
  • Obniża poziom stresu i objawy ADHD, czyli zespołu nadpobudliwości psychoruchowej, impulsywności. 
  • Dzieci mają bezpośredni kontakt z naturą, kiedy mamy na dworze śnieg, jest bajkowo. Warto wówczas zrobić na pamiątkę zdjęcia zimowych pejzaży. Milusińscy rozwijają spostrzegawczość, empatię do zwierząt, zamiłowanie i szacunek do przyrody, podziwiając jej piękno. Mogą bawić się śniegiem w różny sposób przede wszystkim: lepić popularnego bałwana, przeróżne śnieżne ludziki, zamki, forty, igloo, urządzać bitwy na śnieżki, pojeździć na łyżwach, sankach, czy nartach.
  • Gdy nie ma śniegu można skorzystać z placów zabaw, które rozwijają sprawność fizyczną, pozytywnie wpływają na zdrowie psychiczne, pospacerować, a nawet pojeździć na rowerze.
  • Pamiętajmy, że przy niskich temperaturach doskonale sprawdzi się odzież funkcyjna, która zapewni ciepło adekwatne do temperatury, mająca właściwości oddychające, a także odprowadzające wilgoć. Dzieci powinny mieć założone grube skarpety, buty nieprzemakalne, czapkę, rękawice. Dobrze też, aby posmarować im buzię tłustym, ochronnym kremem. Przypomnieć należy, aby bardziej oddychały nosem, by uniknąć przeziębienia.
  • Poprawia samopoczucie, kiedy w gronie rówieśników, przyjaciół, znajomych można spędzić mile czas.
  • Dzieci wchodzą podczas zabaw w interakcję z innymi dziećmi, co znacznie wpływa na ich rozwój społeczny oraz umiejętność współpracy.
  • Rozwijają kreatywność, twórczą zabawę, samodzielność, pewność siebie.
  • Poprawiają zdrowie psychiczne w kontakcie z otoczeniem, naturą, redukując stres, poprawiają nastrój, zmniejszają występowanie lęków i depresji.
  • Dzieci są bardziej zrelaksowane, skoncentrowane, uważne, osiągają potem lepsze wyniki w szkole.
  • Doskonale radzą sobie z wyzwaniami, rozwiązywaniem problemów, osiągają z sukcesem postawione cele, dobrze wypadają w różnych sytuacjach życiowych.

    Dbajmy zatem o wszechstronny rozwój naszych dzieci, o ich zdrowie fizyczne, psychiczne, rozwój emocjonalny, intelektualny, społeczny, szczęście, a przebywanie, zabawy i ruch na świeżym powietrzu w tym wszystkim niezwykle pomaga. 


Kazimierz Surzyn

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 11/01/2025 13:25
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo Sucha24




Reklama
Najnowsze wiadomości