Wysokość opłat za odbiór odpadów wciąż budzi emocje. Wiele osób porównuje stawki z tymi ustalonymi w sąsiednich gminach. Dokonując analizy warto wziąć pod uwagę przyznawaną przez wiele gmin ulgę z tytułu posiadania kompostownika, gdyż ta pozwala niekiedy znacząco obniżyć rachunki.
Zgodnie z przepisami gminy muszą odbierać od mieszkańców także odpady zielone i inne odpady, które mogą ulegać biodegradacji bez konieczności przewożenia ich na składowisko i ponoszenia z tego tytułu kosztów. Z tego powodu, korzystając z możliwości jakie dają obowiązujące przepisy, radni w wielu gminach postanowili docenić posiadających kompostowniki i naliczyć z tego tytułu ulgi.
Największe ulgi bo wynoszące miesięcznie 4 zł od osoby uchwalono w Suchej Beskidzkiej i gminie Jordanów. W stolicy powiatu osobom posiadającym kompostownik w wyniku zwiększenia ulgi z 2 do wspomnianych 4 zł miesięczne rachunki za odbiór odpadów nie wzrosły. Mało tego, stawka w Suchej Beskidzkiej jest najniższa w powiecie. W przypadku gm. Jordanów już tak nie jest, gdyż opłata podstawowa wzrosła w tym roku solidnie.
Nieco mniejszą bo wynoszącą 3 zł ulgę przyjęto w Stryszawie. Natomiast w Zawoi utrzymana została 2-złotowa ulga przyjęta w zeszłym roku. To sprawia, że mieszańcy Zawoi i Skawicy posiadający kompostownik uiszczają obok suszan najniższe opłaty w naszym powiecie.
Złotówkę mogą odliczyć mieszkańcy gmin Maków, Budzów i Bystra-Sidzina, w której utrzymano stawki obowiązujące w ubiegłym roku. W Jordanowie - miasto 1 zł ulgi naliczany jest na gospodarstwo bez względu na ilość zamieszkujących je osób.
Zestawienie opłat za odbiór odpadów (od osoby) w gminach powiatu suskiego
|
|
Segregowane 2021 rok |
Segregowane i kompostowne 2021 |
|
Budzów |
18,00 |
17,00 |
|
Bystra-Sidzina |
19,00 |
18,00 |
|
Jordanów – miasto |
26,00 |
25,00* |
|
Jordanów – gmina |
22,00 |
18,00 |
|
Maków Podhalański |
19,00 |
18,00 |
|
Stryszawa |
20,00 |
17,00 |
|
Sucha Beskidzka |
18,00 |
14,00 |
|
Zawoja |
16,00 |
14,00 |
|
Zembrzyce |
21,00 |
20,00 |
* W Jordanowie zniżka 1 zł dotyczy całego gospodarstwa, więc realnie 1 zł zyskują tylko mieszkający samotnie.
Wysokości opłaty za odbiór odpadów (segregowane bez kompostowania)
|
|
Segregowane 2021 rok |
Segregowane 2020 rok |
Niesegregowane 2021 rok |
Niesegregowane 2020 rok |
|
Budzów |
18,00 |
14,00 |
40,00 |
28,00 |
|
Bystra-Sidzina |
19,00 |
19,00 |
76,00 |
76,00 |
|
Jordanów – miasto |
26,00 |
23,00 |
52,00 |
46,00 |
|
Jordanów – gmina |
22,00 |
15,50 |
66,00 |
31,00 |
|
Maków Podhalański |
19,00 |
14,00 |
57,00 |
35,00 |
|
Stryszawa |
17,00 |
14,00 |
51,00 |
42,00 |
|
Sucha Beskidzka |
18,00 |
16,00 |
45,00 |
40,00 |
|
Zawoja |
16,00 |
14,00 |
48,00 |
35,00 |
|
Zembrzyce |
21,00 |
16,00 |
84,00 |
64,00 |
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze