Stawy są strukturami anatomicznymi. Jako kluczowy element układu mięśniowo-szkieletowego, łączą ze sobą dwa końce kości, aby umożliwić im ruch względem siebie. Dzięki temu możemy wykonywać różnorodne ruchy i zapewnić zarówno elastyczność, jak i mobilność ciała. Należy podkreślić, że ciało człowieka złożone jest z około 400 stawów. Stawy składają się z przede wszystkim z kości, chrząstek, wiązadeł torebek stawowych, płynu stawowego. Objawami chorych stawów są: bóle, sztywność, obrzęk, trzeszczenie lub wrażenie ścierania podczas ruchu, ograniczenie ruchomości, zmiany skórne – zaczerwienie, obrzęk nad stawem, ciepłota, zmęczenie, stan podgorączkowy, bóle mięśni, utrata apetytu, guzki reumatoidalne, czyli twarde zgrubienia podskórne na palcach rąk, łokciach, stopach, deformacja stawów, ból stawowy po dłuższym okresie bezruchu np. po przebudzeniu się, jest charakterystyczny dla choroby zwyrodnieniowej stawów. Do chorób stawów zaliczamy: zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, dna moczanowa, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy, zapalenie stawów związane z infekcją. W przypadku jakichkolwiek dolegliwości stawowych należy jak najszybciej udać się do lekarza.
O stawy należy dbać poprzez:
Zatem dbajmy o nasze stawy, abyśmy mogli się poruszać długo sprawnie, bez bólu, komplikacji zdrowotnych oraz chorób.
Kazimierz Surzyn
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze