Maków Podhalański jest kolejną gminą w powiecie suskim, w której sprawdzamy jak pod względem demograficznym wyglądał 2023 rok. Bierzemy pod lupę zmianę ilość mieszkańców, narodzin, zgonów i ślubów, a także przyglądamy się jakie imiona najchętniej nadawano pociechom.
Gmina Maków Podhalański należy do tych w naszym regionie (jest ich zdecydowana większość), w których z roku na rok ubywa mieszkańców. W 2018 roku zameldowanych było w niej 16 310 osób, a rok później już „tylko” 16 261. W kolejnym roku bariera 16 tys. nie została przekroczona, ale niewiele do tego zabrakło, gdyż w na koniec 2020 roku zameldowanych były 16 003 osoby. Dwanaście miesięcy później ubyło 155 osób i liczba zameldowanych zmalała do 15 848. W 2022 roku spadku nie udało się zatrzymać, ale był on już niższy i wyniósł 24 osoby. W efekcie na koniec owego roku w gminie zameldowanych było 15 824 osób (8 055 kobiet i 7 769 mężczyzn). Niestety, w roku 2023 dynamika spadku przyspieszyła i ilość mieszkańców zmalała o 126 osób, co sprawiło, że 31 grudnia zameldowanych było 15 698 (7989 kobiet i 7709 mężczyzn).
|
Rok Reklama
|
2018 |
2019 |
2020 |
2021 |
2022 |
2023 |
|
Ilość mieszkańców |
16 310 |
16 261 |
16 003 |
15 848 |
15 824 |
15 698 |
Nie w pełni, ale w dużej mierze za zmniejszenie się populacji mieszkańców gminy odpowiada ujemny przyrost naturalny. W 2023 roku w gminie urodziło się tylko 113 dzieci, a zmarły aż 184 osoby. To powoduje, że tylko z tego powodu ilość mieszkańców zmalała o 71 osób. Niemniej 51 pozostałych wyprowadziło się lub po prostu wymeldowało.
Analizując ilość narodzin, to trudno być optymistą. W 2018 roku w gminie Maków Podhalański przyszło na świat 160 dzieci, rok później o 9 więcej, a potem było tylko gorszej. W 2020 roku urodziło się ich bowiem raptem 144, a w 2021 zaledwie 129. Gdy w roku 2022 przyszło na świat 149 dzieci (69 dziewczynek i 80 chłopców) można było nabrać przekonania, że więcej osób decyduje się na macierzyństwo. Tymczasem miniony rok był pod tym względem najgorszy od lat. W 2023 roku urodziło się bowiem tylko 113 dzieci (60 dziewczynek i 53 chłopców).
Rodzice dziewczynek najczęściej zdecydowali się na nadanie im na imię Laura. W przypadku chłopców nie było jednego wyraźnego lidera. Tych było pięciu - Mikołaj, Nikodem, Jakub, Franciszek, Adam.
|
Rok |
2018 |
2019 |
2020 |
2021 |
2022 |
2023 |
|
Ilość narodzin |
160 |
169 |
144 |
129 |
149 |
113 |
Wśród wspomnianych wcześniej 184 osób, które zmarły w 2023 roku więcej było kobiet (100) niż mężczyzn (84). Rok temu odeszło na zawsze 162 mieszkańców gminy i wówczas także było wśród nich 84 mężczyzn. To oznacza, że rok do roku zmarły o 22 kobiety więcej.
|
Rok |
2018 |
2019 |
2020 |
2021 |
2022 |
2023 |
|
Ilość zgonów |
202 |
177 |
196 |
231 |
162 |
184 |
W związek małżeński postanowiło w ostatnich 12 miesiącach wstąpić zaledwie 60 osób. To najniższy wynik od lat i to znacząco. Przed rokiem było to 81 osób, w 2021 – 85., a w 2019 roku ślub wzięły 94 osoby!
|
Rok |
2018 |
2019 |
2020 |
2021 |
2022 |
2023 |
|
Ilość związków zawartych małżeńskich |
92 |
94 |
80 |
85 |
81 |
60 |
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze