Reklama


Bieganie i spacery zimą

09/01/2025 18:56

Mają świetny wpływ na zdrowie, utrzymanie kondycji, przeciwdziałają zarażeniu się wirusami, odrywają od codziennej rzeczywistości, od telefonów, internetu, czy telewizora. Trenowanie zimą jest bardziej efektywne, ale ćwiczyć trzeba oczywiście o każdej porze roku.

Bieganie zimą:

  • wzmacnia serce, a układ krążenia jest wydajniejszy,
  • podnosi poziom wydolności organizmu, który musi podejmować większą pracę, aby utrzymać optymalną temperaturę ciała,
  • poprawia odporność, siłę, wytrzymałość,
  • hartuje organizm, usprawnia reakcję komórek obronnych w kontakcie z wirusami, 
  • dotlenia organizm,
  • umacnia mięśnie, stanowi prawdziwą ulgę dla stawów, 
  • minimalizuje ryzyko występowania otyłości oraz cukrzycy,
  • wpływa na utrzymanie prawidłowego cholesterolu,
  • niweluje zimową chandrę,
  • obniża stres, poprawia nastrój i samoocenę,
  • utrzymuje nasz bezpośredni kontakt z przyrodą,
  • dodaje pewności siebie, samodyscypliny w systematycznym treningu,
  • biegając w zimie, kiedy na dworze jest słońce zaopatrujemy organizm w  witaminę D, która wytwarza się w skórze pod wpływem promieni słonecznych, wzmacniając układ kostno-stawowy, ułatwiając wchłanianie wapnia i fosforu, powiększa naszą odporność, zapobiega rozwojowi cukrzycy, także podnosi nastrój. Niedobór witaminy D powoduje: bóle mięśni oraz kości, pogorszenie się wzroku, utratę apetytu, problemy z zasypianiem i snem oraz zdecydowanie gorszy nastrój.


    Należy ubrać się na tzw. „cebulkę”, czyli założyć, kilka oddychających warstw odzieży, które uwalniają na zewnątrz pot. Są nimi: bielizna termoaktywna, utrzymująca optymalną temperaturę ciała, oddychający i szybkoschnący zestaw składający się z bluzy i legginsów, spodnie dresowe, lekka kurtka, czapka, rękawice, szalik albo chusta, grube skarpety, a także buty do biegania zimą z grubą podeszwą i głębokim bieżnikiem. Rozgrzewkę można wykonać w domu. Wskazane są podskoki, skręty tułowia,  krążenia ramion, bioder, skłony, przysiady itp. Biegając na zewnątrz należy oddychać przez nos, aby się nie przeziębić. Gdy temperatura spadnie poniżej minus 10 stopni Celsjusza trzeba zrezygnować z biegania, ponieważ stanowi ono przy takim mrozie bardzo duże obciążenie dla organizmu i może spowodować kontuzje oraz urazy mięśni, stawów, a także ścięgien.

Reklama

Spacery zimą:

  • wzmacniają serce, zapewniają lepszy przepływ krwi, a to z kolei wspiera mięsień serowy,
  • zmniejszają ryzyko zawału,
  • dotleniają organizm,
  • polepszają sprężystość tętnic,
  • zapobiegają występowaniu miażdżycy i bólów kręgosłupa,
  • pobudzają krążenie krwi, metabolizm, a także apetyt,
  • poprawiają gęstość kości, wzmacniają stawy chroniąc przed osteoporozą,
  • zwiększają odporność na przeziębienia,
  • dzięki nim spalamy zbędne kalorie,
  • dostarczają organizmowi witaminy D, kiedy spacerujemy ciesząc się słoneczną pogodą, 
  • nastawiają pozytywnie do życia, podjęcia odpowiednich działań, realizacji zadań, poprawiają samopoczucie,
  • są wspaniałym, owocnym czasem spędzonym wspólnie z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi, budują między nimi bezcenną więź.


    Zatem przy tylu korzyściach nie rezygnujmy z aktywności zimą. Ruch to samo zdrowie! Życzę udanego, miłego i systematycznego treningu dla zdrowia, poprawy kondycji, samopoczucia i pięknej, wysportowanej sylwetki.

Kazimierz Surzyn

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 09/01/2025 18:56
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo Sucha24




Reklama
Najnowsze wiadomości