Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

niedziela, 08 styczeń 2017 18:19

Zembrzyce. „Kanada… czyli zembrzycka lekcja historii”

W Zembrzycach zakończono prace nad albumem „Kanada… czyli zembrzycka lekcja historii”.  Twórcy projektu w ramach projektu wydali album fotografii dawnej skupiony wokół Zembrzyc i życia jej mieszkańców sprzed kilkudziesięciu lat. Z blisko 2000 zdjęć jakie przeszły przez ich ręce wybranych zostało ponad 300.

Album będzie mieć 120 stron w formacie A4. Będzie można w nim zobaczyć życie codzienne mieszkańców, rzemiosło z którego ta wioska słynie.  Nie zabraknie fotografii dokumentujących bogate życie kulturalne tej wioski a nawet trudnych czasów z jakimi zmagali się mieszkańcy. Wszystko to zostało podzielone na 7-em działów tematycznych.  Do dyspozycji jest kilkaset bezpłatnych egzemplarzy, które trafią do Zembrzycan. Zebranie tak obszernego materiału pod względem tematycznym i różnorodnego jakościowo było nie lada wyzwaniem dla kilku osób, które bardzo się zaangażowały w realizację tego przedsięwzięcia. Celem projektu nie było bowiem samo wydanie albumu ale także integracja międzypokoleniowa lokalnej społeczności, poprzez liczne spotkania na które można było przynieść materiały z rodzinnych zbiorów.

Największy zapał i zaangażowanie wykazali m.in Michał Karcz właściciel funpag’u „Zdjęcia historyczne Zembrzyc”, który to przez ponad 750 godzin jak nam przyznał digitalizował przyniesione materiały.  Natalia Zborowska i Barbara Godawa, które pracowały nad tekstem z niebywałą wręcz „pedantyczną” dbałością o szczegóły. Maria Kus, która pełna zaangażowania zachęcała lokalną ludność do udostępniania swoich zasobów rodzinnych. Istotną rolę odegrał również Łukasz Palarski - Wójt Gminy Zembrzyce, który to objął patronat nad tym projektem i znacząco przyczynił się do realizacji całego pomysłu.  Jak sami twórcy przyznają, praca nad albumem była dużą satysfakcją.

Album już wkrótce trafi do rąk mieszkańców Zembrzyc.

 


Projekt powstał przy wsparciu finansowym:

1) Programu „Działaj Lokalnie ” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Babiogórskie Stowarzyszenie Zielona Linia w Stryszawie. (5000 zł.)

2) Gminy Zembrzyce (4000 zł.)

3) Stowarzyszenia Lokalna Inicjatywa Społeczna „Nasza Gmina” (2500 zł.)

4) Darowizny od os. fizycznych (1170 zł.)

Wartość całego projektu to 12 670 zł.

Wnioskodawcą i inicjatorem jest Stowarzyszenie Bractwo Zbójników spod Babiej Góry.

Komentarze   

 
Ja
0 #7 Ja 2017-01-09 13:05
Czytelnik - pobierz go sobie w pdf'ie Link:

http://www.[***]l/media/2016/Najlepiej_w_swoim_domku_pdf.pdf

4 minuty szukania.
Cytować
 
 
czytelniczka
+1 #6 czytelniczka 2017-01-09 12:27
Opowiadanie leży na biurku wojewody. A ten jest z PiS-u.
Cytować
 
 
czytelnik
+2 #5 czytelnik 2017-01-09 12:12
Gdzie mogę nabyć opowiadanie ,,Najlepiej w swoim domku" kto jest autorem tego opowiadania ciągle się ktoś powołuje na to opowiadanie, nawet na stronie wadowickiej w dyskusjach słyszałem o tym, może kto odpowiedzieć byłbym wdzięczny.
Cytować
 
 
Komin
-1 #4 Komin 2017-01-09 11:26
Wy w Zembrzycach nie czepiajcie się Stryszawy. U nas każde gospodarstwo korzystające z wody z własnej studni ma zainstalowany licznik. Ile pobranej wody tyle za ścieki. Jeżeli ktoś nie jest podłączony do kanalizacji to musi rozlicząć się rachunkami za wywóz nieczystości. Mamy nawet własny wóz asenizacyjny opróżniający szamba.
Cytować
 
 
Ja
+3 #3 Ja 2017-01-09 09:13
Jako mieszkaniec pobliskiej miejscowości i miłośnik chistorii czuję się zawiedziony. Będzie możliwość gdzieś nabyć jeden egzemplarz?
Cytować
 
 
kanał
+3 #2 kanał 2017-01-09 07:38
No właśnie i co na to nasza pani sołtys? Nie będzie nas bronić? Ręka rękę myje? Tyle lat niewidoma?
Cytować
 
 
bona
+2 #1 bona 2017-01-08 19:49
Opowiadanie ,,Najlepiej w swoim domku" z tego portalu oddaje rzeczywistość bardzo realnie chociaż traktuje o duchach w Stryszawie. W naszej gminie leżącej na peryferiach powiatu suskiego to znowu pan wójt na jawie postanowił tak się przypodobać mieszkańcom, że jedni muszą płacić za ścieki a inni są zwolnieni z takowej opłaty. Uważając chyba, że jest na wakacjach z duchami jednym założył liczniki na wodę a innym nie.W urzędzie organu państwowego traktuje swoich mieszkańców nierówno wobec prawa. Ci, którzy nie płacą za ścieki żyją jak duchy bo oni się nie myją , nie kąpią, nie zmywają naczyń. Ba oni nawet nie piorą i nie załatwiają swoich potrzeb -- bo to są przecież duchy . Ci, którzy duchami nie są- ponoszą opłaty. Wójt duchów nie widzi bo one są niewidzialne. Sprawę bada wydział prawny przełożonego wójta i być może skończą się wakacje z duchami. Czy mu ktoś doradzi co z tym zrobić ? Czy on też wpadł już w objęcia Orfeusza i odpływa?
Cytować
 

Dodaj komentarz

Redakcja serwisu Sucha24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.


Kod antyspamowy
Odśwież

Gazetki Promocyjne

HomeWydarzeniaZembrzyceZembrzyce. „Kanada… czyli zembrzycka lekcja historii” Top of Page