Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

wtorek, 10 styczeń 2017 14:12

Od września szkoły w Zawoi Gołynia, Przysłop i Mosorne jako filie z oddziałami wczesnoszkolnymi.

Są tematy i sprawy, które powracają niczym bumerang. Jedną z takich jest reorganizacji sieci szkół w zawojskiej gminie. Temat upadł rok temu, ale teraz władze gminy powróciły do pomysłu, choć w zmienionej formie. Nie oznacza to jednak, że nastroje w społeczeństwie się zmieniły. 

Rok temu władze gminy chciały definitywnie zamknąć trzy szkoły podstawowe – SP nr 4 w Zawoi Przysłop, SP nr 5 w Zawoi Gołyni oraz podstawówkę w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zawoi Mosorne. Rodzice jednak się zbuntowali i głośno wyrazili swój sprzeciw. Na tyle głośno, że kuratorium oświaty nie wyraziło zgody na zamknięcie szkół, a odwołanie złożone do Ministerstwa Edukacji również zostało rozpatrzone negatywnie. Teraz pomysł jest inny. Szkoły mają pozostać, ale jako filie ZS w Zawoi Centrum (SP nr 4 i SP nr 5) oraz ZS w Zawoi Wilcznej (ZSP w Zawoi Mosorne), a na dodatek tylko z oddziałami wczesnoszkolnymi. 

Choć planowane zmiany nie są tak daleko idące jak rok temu to rodzice nie godzą się na nie. Na sesji pojawili się ci z Gołyni. Grzmieli, że sami stawiali szkołę, a teraz gmina się szarogęsi, nie licząc się z ich zdaniem. - Minister edukacji nakazywała wspierać małe szkoły. Nie piękne sale i hale czynią cuda, lecz rodzinna atmosfera - zauważyli. Wspominali też, że swoje pierwsze kroki edukacyjne stawiali na Gołyni lekarze, mecenasi, więc szkoła uczy dobrze bo i pracują w niej dobrzy nauczyciele.  

Radni byli jednak nieugięci. - O konieczności zmian i zamykaniu szkół mówiono od dawna, ale brakowało dużej szkoły, która pomieściłaby dzieci. Teraz taką mamy w centrum Zawoi. nowa szkoła łączy mieszkańców wioski, gdyż uczęszczają do niej dzieci nie z jednego osiedla, ale z wielu zakątków Zawoi. – zauważył Sławomir Kudzia, przewodniczący Gminnej Komisji Oświaty i Sportu. Wspomniał, że jego kilkuletni syn wstaje o 6.30 by zdążyć na autobus i jest nieszczęśliwy gdy są… ferie i święta bo wówczas nie ma zajęć szkolnych. – To co powiemy do niego to jest nieważne. Liczy się to co mówi pani Aldonka – mówi Sławomir Kudzia. Poparł go radny Jerzy Pająk, wyliczając, że gmina rokrocznie dokłada do szkoły na Gołyni 300 tys. zł, które można byłoby wydać na budowę dróg, oświetlenia, czy kanalizacji. - W 2015 roku Na Gołyni uczyło się 85 uczniów, a teraz tylko 59 bo rodzice postanowili przepisać dzieci do centrum. Jeszcze w 2011 roku w całej gminie było 1350 uczniów, a teraz 1147 – wyliczył Marcin Pająk, wójt Zawoi. 

– U nas na Suchej Górze była podobna sytuacja. Nie bójcie się bo nie ma czego. Też protestowaliśmy, a dziś nikt nie chce, by dzieci uczyły się na Suchej Górze bo szkoła w centrum Skawicy lepsza. Świat się robi coraz mniejszy. Trzeba dzieci posyłać do ludzi – mówił radny Piotr Żurek. Sołtys skawickiej Suchej Góry Agata Spyrka także nakłaniała rodziców z Gołyni do zmiany stanowiska. Podobnie jak radna Celina Królczyk, która jest absolwentką… SP nr 5 w Zawoi Gołyni.

Komentarze   

 
zawojanka
+1 #11 zawojanka 2017-01-13 16:50
Moje zdanie jest takie ze skoro powstała nowa szkoła to powinna w pełni wykorzystana ,dzieci do niej chodzą i nikomu żadnej tragedi się nie dzieje .Do wszystkiego się można przyzwyczaić dziecko czym mniejsze to szybciej się zaklimatyzuje .Pozdrawiam
Cytować
 
 
Jan Żurek
+11 #10 Jan Żurek 2017-01-12 10:41
Dziwię się Panu Andrzejowi. Ciekawe, kiedy ostatnio był obecny na Sesji Rady Gminy np. w Zembrzycach, Pcimiu, Przeciszowie czy Stryszowie. Nawiązując też do jego przemówienia z otwarcia szkoły w Zawoi Centrum - czy wszyscy wójtowie są przez niego bronieni przed polityką Rządu, który on sam reprezentuje?
Cytować
 
 
SP nr.5
0 #9 SP nr.5 2017-01-11 10:22
Nie dajcie się rodzice, walczcie o SP nr.5 bo to kawał pięknej historii.
Te ich śmieszne 300 tyś, i tak zmarnują nie będzie żadnych oświetleń i budowy dróg.
Cytować
 
 
aga
0 #8 aga 2017-01-10 21:58
ZAMKNĄĆ MAŁE SZKOŁY !!! bo to głupota i fanaberie kilku,upartych rodziców,pewnie jeszcze nie pracujących!!!
Cytować
 
 
marko
+14 #7 marko 2017-01-10 20:58
A tatuś co robi na sesji rady gminy? Nie ma przypadkiem nic ważniejszego do zrobienia? A w sprawie szkół to decyzja radnych jest szczytem głupoty. Kto utrzymuje całe budynki dla kilku dzieci z oddziału wczesnoszkolneg o. Nie ma decyzyjności w tej gminie i wszyscy na tym cierpimy. Pocieszające jest że jeszcze tylko 23 miesiące!
Cytować
 
 
darek
+2 #6 darek 2017-01-10 20:07
Rodzice broniący małych szkół powinni dopłacać do ich utrzymania. Utrzymanie dziecka w małej szkole jest znacznie droższe niż w dużej. Obrońcy małych szkół powinni pokryć różnice. Dość żerowania na naszych wspólnych pieniądzach.
Cytować
 
 
matka
+6 #5 matka 2017-01-10 19:05
A jaki jest sens zostawiać szkoły 1-3 przecież muszą zostać budynki,kadra a więc wszystko a jeśli wszystko zostaje to dlaczego moje dzieci mają być gdzieś wożone bo tak sie podoba radnym i wójtowi ,bo sobie nie mogą z niczym poradzić juz od lat.
Cytować
 
 
Asdgg
+7 #4 Asdgg 2017-01-10 18:04
Co za sens w corocznym dokladaniu pieniędzy na szkoły w których uczy się garstka dzieci, a w kolejnych latach będzie ich jeszcze mniej. Każda szkoła wymaga ogrzewania, poprawek w remoncie itd.. tutaj właśnie gubią się pieniądze gminy które równie dobrze można przeznaczyć na remont dróg na ktore tak wszyscy narzekaja. Z resztą Pozostałe większe szkoły w zawoi są równie dobrze, nawet lepiej wyposażone w sprzęt, kadrę nauczycielska, rowniez nie rozumiem rodziców którzy chca aby ich dzieci uczyły się w klasie liczącej kilka osób, gdzie nauczyciele znają wszystkich członków rodziny dzieci ponieważ uczyli już kilka pokolen.. jeśli chodzi o dojazdy.. jest to tylko 30 min dziennie.. dziecko ujrzy trochę więcej świata, późna więcej kolegów i nabierze doświadczenia na przyszłość.. nie wiem o co tutaj tak się bać
Cytować
 
 
rodzice trzymac się
-1 #3 rodzice trzymac się 2017-01-10 17:12
Robicie sztuczna propagandę,nago nkę na rodziców,żeby tylko zamknąć szkoły.To wam sie doktrynerzy ekonomiczni starego układu nie uda.
Cytować
 
 
zawoja
-1 #2 zawoja 2017-01-10 17:08
Dlaczego piszecie nieprawdę.Musi być jeszcze zgoda kuratorium a tej może nie być ,bo sa protesty rodziców a założeniem reformy jest jest aby male szkoły pozostały.
Dlatego nic jeszcze nie jest przesądzone.Nie chcemy żeby nasze dzieci uczyły sie w molochach,które sami wymyśliliście.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Redakcja serwisu Sucha24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.


Kod antyspamowy
Odśwież

Gazetki Promocyjne

HomeWydarzeniaZawojaOd września szkoły w Zawoi Gołynia, Przysłop i Mosorne jako filie z oddziałami wczesnoszkolnymi. Top of Page