Joanna Lasek i Weronika Michaś z suskiego LO w finale Krakowskiego Przeglądu Interpretacji Piosenki Aktorskiej!
Uczniowie suskiego ogólniaka powalczą o wygraną w prestiżowym konkursie wokalnym.
II Krakowski Przegląd Interpretacji Piosenki Aktorskiej „Wesołe Miasteczko 2016” mimo, że jest stosunkowo nowym wydarzeniem w małopolskim kalendarzu kulturalnym zdążył już wypracować sobie właściwe miejsce wśród plebiscytów piosenki artystycznej. W mediach porównywany był już do rybnickiego OFPA (Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej), a nawet określany jako „młodszy brat” prestiżowego Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, skierowanego do studentów polskich PWST.
Tegoroczny przegląd przebiegnie pod hasłem „Wesołe Miasteczko”. Finał zaplanowano na 19-20 listopada, a odbędzie się w KK Iskierka przy ulicy Żywieckiej 44. Do udziału zapraszano gimnazjalistów i licealistów. Organizatorami przeglądu są Teatr Studio oraz KK Iskierka, część Domu Kultury Podgórze. Jak czytamy w regulaminie konkursu jego celem jest na pierwszym miejscu „popularyzowanie wśród młodzieży piosenki aktorskiej, rozumianej jako wykonywanie piosenek z interpretacją teatralno-aktorską ze szczególnym uwzględnieniem u wykonawców świadomości tekstu piosenek, oraz spotkanie i integracja osób z zamiłowaniem do piosenki aktorskiej”.
Jury przeglądu w składzie: Danuta Pietraszewska (Przewodnicząca), Renata Pawlik, Mateusz Borkowski, Grażyna Stępniewska-Szynalik i dyrektor artystyczny KPIPA 2016 Alekander Szklarski po wysłuchaniu 81 demo dopuściło do II etapu konkursu 14 osób w kategorii szkoły ponadgimnazjalne, a wśród nich Joannę Lasek i Weronikę Michaś, podopieczne Pani Małgorzaty Skawińskiej. Joannie Lasek akompaniowali Kacper Krzysztań i Mariusz Liszka.
Kwalifikacja do II etapu konkursu jest dużym wyróżnieniem dla młodych wokalistek. Jak mówi polonistka Małgorzata Skawińska, która otoczyła obie dziewczyny merytoryczną opieką:
- Na II Krakowski Przegląd Interpretacji Piosenki Aktorskiej nadesłano 81 nagrań, więc uważamy przejście do II etapu konkursu za wielki sukces. Weronika śpiewa „Szukaj mnie” i „Gdzie ten, który powie mi…”. Asia interpretuje „To nie ja byłam Ewą” i „Byłam różą”, zaś akompaniują jej Kacper Krzysztań na gitarze akustycznej i Mariusz Liszka na gitarze basowej.
Obie wykonawczynie są przejęte, ale bardzo szczęśliwe z kwalifikacji do II etapu konkursu, zwłaszcza, że – co obie podkreślają – to ich pierwszy sukces wokalny.
– Bardzo się cieszę, że zakwalifikowałam się kolejnego etapu. Podchodzę do tego z dystansem, bo wiem, że rywalizacja będzie ostra, ale mam nadzieję, że będę się dobrze bawiła i poznam ciekawych ludzi – przekazuje Weronika Michaś.
Joanna Lasek podkreśla, że ten sukces okupiony jest ciężką pracą:
– Bardzo się cieszę, że przedostałam się do kolejnego etapu w konkursie Piosenki Aktorskiej. Wymagało to dużo pracy, ale myślę, że jeśli się chce, to dużo się osiągnie. Mam wokół siebie wspaniałych ludzi, którzy mnie wspierają i motywują do działania. Przed kolejnym etapem jeszcze musimy dużo ćwiczyć, ale myślę, że warto.
Małgorzata Skawińska podkreśla również, że to sukces całej czwórki, nie tylko dwóch wielkich damskich głosów:
- Jestem dumna z naszych uczniów. To charyzmatyczni i utalentowani młodzi ludzie. Najdłużej pracuję z Kacprem, który nie tylko gra, ale również komponuje; niektórych uczestników przeglądu znamy z Kacprem z półfinału Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Śpiewanej i finału Konkursu pod patronatem Piwnicy Pod Baranami i wiemy, że są bardzo dobrze przygotowani. W tego typu konkursach liczą się nie tylko talent i umiejętności, ale również osobowość. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór repertuaru. Poza tym w II etapie KPIPA oceniane będą umiejętności aktorskie i oryginalność pomysłu, więc nad tym teraz przede wszystkim pracujemy. Trzymajcie za nas kciuki!
Obaj muzycy są równi przejęci udziałem w konkursie:
– Jestem bardzo szczęśliwy z tego powodu i liczę na wiele innych sukcesów w dziedzinie muzyki. Mieliśmy okazję poznać uczestników przeglądu na innych konkursach tego typu i wiemy, że poziom będzie bardzo wysoki. Praca z Asią jest czystą przyjemnością – docenia koleżankę Kacper Krzysztań.
Młody basista, Mariusz Liszka skutecznie walczy z tremą:
– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udało się nam zakwalifikować. Nie możemy doczekać się występu w Krakowie, choć nie ukrywam, że czuję lekki stres. Zdajemy sobie sprawę, na jaką skalę jest to konkurs i liczymy, że zaprezentujemy się jak najlepiej.
Na wokalistki i młodych muzyków czeka prawdziwe wyzwanie, gdyż w konkursie mają 20 konkurentów z całej Małopolski i Śląska.
Na zwycięzców czekają nagrody oraz występ podczas koncertu finałowego Przeglądu.
Obie dziewczyny zaprezentują swoje interpretacje poparte akompaniamentem kolegów w sobotę, między godziną 15:00 a 19:00, po czym nastąpi ogłoszenie listy osób zaproszonych do wzięcia udziału w widowisku muzycznym „Ludzie w drodze” odbywającym się następnego dnia. Musical odbędzie się w niedzielę o 16:00, a tuż po nim, o 17:00 jury ogłosi wyniki i rozda nagrody zwycięzcom. Godzinę później rozpocznie się gala finałowa przeglądu z występami nagrodzonych osób i oficjalne zakończenie II Krakowskiego Przeglądu Interpretacji Piosenki Aktorskiej.
Nie pozostaje nam nic innego, jak mocno trzymać kciuki za suskie talenty!
Foto dzięki uprzejmości Pani Małgorzaty Skawińskiej.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze