Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

środa, 28 grudzień 2016 21:53

W Makowie chcą dbałości o centrum miasta i rozwój turystyczny

W Makowie chcą dbałości o centrum miasta i rozwój turystyczny Foto. Piotr Olejniczak

W Makowie Podhalańskim zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące Gminnego Programu Rewitalizacji na lata 2016-2026. Mogli w nim korzystać wszyscy mieszkańcy i zgłaszać do niego swoje propozycje.  Uwagi polegały na zbieraniu uwag pisemnych i ustnych w siedzibie urzędu. Można, tego  było dokonywać również przesyłając droga elektroniczną.

Ostatecznie znalazło się w nich sześć propozycji, które zostaną wzięte pod uwagę podczas realizacji programu rewitalizacji. Dla mieszkańców najbardziej istotne byłoby zadbanie o ogólną estetykę miasta, w tym remont kamienic w złym stanie technicznym.

- Na przestrzeni lat obserwuje się degradację. Centrum miasta szarzeje, a kamienice są w coraz gorszym stanie technicznym, np. przy ul. Wolności, 3 Maja – uważają mieszkańcy.

Zgodnie z kolejną propozycja miasto musi podjąć działania zmierzające do poprawy jakości terenów zieleni i miejsc odpoczynku, ponieważ obecnie zieleń miejska   w centrum jest zaniedbana.

Dodatkowo na terenie miasta nie ma parku, skwerów i innych miejsc zieleni, w których mogliby spędzać czas mieszkańcy. Problem smogu i złej jakości powietrza mógłby zostać częściowo rozwiązany poprzez nowe nasadzenia, zagospodarowanie miejsc zieleni.

Według kolejnych postulatów, który mógłby być zrealizowany w ramach Programu Rewitalizacji jest regularny monitoring rzeki Skawy. Jak twierdzą mieszkańcy, obecnie przy rzece zlokalizowane są nielegalne składowiska śmieci i azbestu.

Istotnym problemem miasta jest niska aktywność lokalnej społeczności i brak poczucia odpowiedzialności za miasto. W programie zaproponowano organizowanie spotkań przedstawicieli branży drzewnej i drobnych usług.

Samorząd mógłby zachęcać mieszkańców do rozwoju turystyki, gdyż Maków Podhalański ma wiele walorów turystycznych, przyrodniczych i krajobrazowych, a są niewykorzystane.

 km

Komentarze   

 
adm
+2 #3 adm 2016-12-29 13:43
Programy anty smogowe są niezbędne ale to programy kosztowne, żmudne i długotrwałe jeżeli chodzi o konkretne efekty. Jednak prostymi środkami można chociaż minimalizować ten smog. wystarczy zadbać o zieleń! A co się robi w Makowie, tnie się drzewo za drzewem w centrum, przy ulicach gdzie jego największe natężenie spalin i dymów. Zieleni już praktycznie nie ma ulice paskudne, stare drzewa pokaleczone albo wycięte, żadnych inicjatyw w celu stworzenia jakiegokolwiek parku, czegoś nowego, tylko niszczy się to co jest.
Cytować
 
 
niuon
+1 #2 niuon 2016-12-29 11:39
Cytuję gem:
Maków powinien chcieć dbałości o mentalność ludzi i niepalenie syfem. Ostatnio jak się zjeżdżało od strony Suchej z pagórków to normalnie jak do jakiejś koksowni - siwo jakby mgła siedziała, a smród taki że nawet w aucie z zamkniętym obiegiem powietrza było czuć. Jak w takich warunkach można mieszkać to ja nie wiem.

Pamiętam jak wiele lat temu w TV pokazywali Pekin i ludzi chodzących w maskach, u nas za chwilę też tak trzeba będzie chodzić , bo takiego smogu nie było w Makowie nigdy w historii
Cytować
 
 
gem
+8 #1 gem 2016-12-28 22:45
Maków powinien chcieć dbałości o mentalność ludzi i niepalenie syfem. Ostatnio jak się zjeżdżało od strony Suchej z pagórków to normalnie jak do jakiejś koksowni - siwo jakby mgła siedziała, a smród taki że nawet w aucie z zamkniętym obiegiem powietrza było czuć. Jak w takich warunkach można mieszkać to ja nie wiem.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Redakcja serwisu Sucha24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.


Kod antyspamowy
Odśwież

Gazetki Promocyjne

HomeWydarzeniaMaków PodhalańskiW Makowie chcą dbałości o centrum miasta i rozwój turystyczny Top of Page