Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Jacek Moćko
niedziela, 20 listopad 2016 12:16

Bystra-Sidzina. Rewitalizacja sposobem na walkę z bezrobociem i uzależnieniami

W gminie Bystra-Sidzina rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji oraz  zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji dla Gminy Bystra-Sidzina.

 

Konsultacje  potrwają do 16 grudnia br. Bystra-Sidzina przystąpiła do prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji, jak większość gmin w całym kraju. Ma on umożliwić przeprowadzenie skoncentrowanej terytorialnie oraz przemyślanej rewitalizacji.  Nie będzie to jednak obecnie polegać chociażby na modernizacji i odnowieniu zabytkowych budynków, czy parków i skwerów.

Według obecnych założeń  zgodnych unijnymi planami, rewitalizacja to proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych. Chodzi przede wszystkim, że będą temu procesowi poddane obszary miast i gmin, gdzie szczególnie nasilone jest występowanie niepokojących procesów społecznych, jak: bezrobocie, ubóstwo, bezdomność, większa niż gdzie indziej przestępczość oraz alkoholizm.

Gmina musi przed wyznaczeniem takiego obszaru, któremu szczególnie należy się pomoc samorządu musi zdiagnozować życie  w 5 sferach: społecznej, gospodarczej, przestrzenno-funkcjonalnej, technicznej oraz środowiskowej. Na kolejnym etapie opracowany zostanie dokument, którego celem będzie zaplanowanie odpowiednich zadań, które przyczynią się do wyprowadzenia wskazanego obszaru z tak zwanego stanu kryzysowego, co pozwoli na poprawę jakości życia mieszkańców w szczególności wskazanego obszaru,  ale również całej gminy.

Będą to, chociażby działania motywujące do podjęcia pracy, stworzenia miejsca pomocy dla osób uzależnionych, czy zorganizowanie dla młodzieży miejsca do spędzania wolnego czasu.

W konsultacjach dotyczących wyznaczenia obszaru, który poddany ma być rewitalizacji uczestniczyć mają przede wszystkim instytucje, takie jak ośrodek pomocy społecznej, policja, przedstawiciele szkół, organizacji kulturalnych, sportowych oraz sami mieszkańcy.

 Gminnego Program Rewitalizacji Gminy Bystra-Sidzina wdrażany będzie w latach 2016-2022 r.  

 

Każdy, kto chce się wypowiedzieć w temacie rewitalizacji może wypełnić specjalnie przygotowaną w tym celu ankietę, która znajduje się na stronie gminy Bystra Sidzina. Można ją także wydrukować i złożyć w samym w urzędzie gminy lub przesłać tradycyjną drogą pocztową lub e-mailem. Oprócz ankiety zostały udostępnione formularze zgłaszania uwag do projektów uchwał.

 W ramach konsultacji zostaną również przeprowadzone warsztaty.   Odbędą się one 1 grudnia 2016 r. (czwartek) w Bystrej Podhalańskiej - sala obrad Urzędu Gminy Bystra-Sidzina, o godz. 12.00 oraz w Sidzinie w sali OSP o godz. 16.00.

sj

Dodaj komentarz

Redakcja serwisu Sucha24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.


Kod antyspamowy
Odśwież

Gazetki Promocyjne

HomeWydarzeniaBystra-SidzinaBystra-Sidzina. Rewitalizacja sposobem na walkę z bezrobociem i uzależnieniami Top of Page