piątek, 16 czerwiec 2017 13:18

Finały w piłkę nożną dziewcząt zakończyły sportowy rok szkolny

Dwa finały powiatowe dziewcząt w gimnazjadzie oraz licealiadzie, które odbyły się na suskim orliku, zakończyły współzawodnictwo sportowe szkół w powiecie suskim w roku szkolnym 2016/2017. W młodszej kategorii triumfowały zawodniczki z Gimnazjum w Naprawie, które do zwycięstwa poprowadziła grająca w I-ligowym klubie Rysy Bukowina Tatrzańska, Klaudia Maciążka. W tej drugiej z kolei najlepsze okazały się dziewczyny z LO Sucha Beskidzka, które miały w składzie m.in. grającą w ekstraklasowym Mitechu Żywiec Oliwię Skowron.

Cztery drużyny - dwie z suskich szkół (LO, Witos) oraz dwie z jordanowskich (Kołłątaj, Dańkowski) przystąpiły do rywalizacji 7. czerwca. O dużym zainteresowaniu tym finałem najlepiej świadczy fakt, że wzięły w nim udział nawet tegoroczne maturzystki. A o jego wyrównanym poziomie, że ostatnia drużyna w turnieju wygrała z pierwszą, a gole zdobyte w ostatniej kolejce zmagań (akurat przypadły wtedy derbowe spotkania LO z Witosem oraz Kołłątaja z Dańkowksim) mogły totalnie odwrócić kolejność zespołów w końcowej klasyfikacji.

Stawką zawodów nie był awans do półfinału wojewódzkiego. Mimo to aż cztery szkoły zdecydowało się wystąpić w zawodach. Do wygrania był puchar za pierwsze miejsce, pamiątkowe dyplomy oraz statuetki - dla królowej strzelczyń oraz MVP drużyny.

Wyjątkowo jednostronny przebieg miał pierwszy turniejowy mecz, pomiędzy Witosem i Dańkowskim. Podopieczne Jacka Kudzi już w pierwszych minutach stworzyły trzy dogodne okazje do otwarcia wyniku, ale dopiero ta czwarta została wykorzystana. Bramkę zdobywa Katarzyna Sala. Na 2:0 również trafia Sala, która wcześniej otrzymała świetne podanie z głębi pola od Anny Pasierbek.

Po przerwie zawodniczki z Witosa ani myślały zwalniać tempa. Rzut karny na gola zamieniła Pasierbek, następnie po uderzeniu z dystansu błąd popełniła bramkarka z Dańkowskiego, który wykorzystała ponownie Pasierbek. Pieczętującego efektowną wygraną 5:0 gola zdobyła Patrycja Murzyn, która ładnie opanowała piłkę w polu karnym i strzałem w długi róg nie dała bramkarce rywalek szans na skuteczną interwencję.

W drugim meczu LO zagrało z Kołłątajem. Po bramce z dystansu zdobytej przez Justynę Nowak zawodniczki z Jordanowa objęły prowadzenie. Piłka jeszcze odbiła się od słupka i zaskoczyła Magdalenę Gibas. W drugiej połowie zawodniczki z LO ruszyły do zdecydowanych ataków - na przeszkodzie w zdobyciu wyrównującego gola stawały albo defensorki z Kołłątaja, albo strzegąca bramki Sabina Pieron, albo... słupek!

Dziewczyny z LO bardzo szybko poprawiły sobie humory po niespodziewanej stracie punktów z Kołłątajem. W meczu z drugą drużyną z Jordanowa, wygrali aż 5:0. Pierwszego gola suskie zawodniczki zdobyły dopiero w samej końcówce pierwszej połowy - wynik otworzyła Joanna Lasek. Po trzech minutach drugiej połowy było już 3:0 - dwa trafienia zanotowała grająca na co dzień w ekstraklasowym klubie Mitech Żywiec, Oliwia Skowron. Właśnie Skowron asystowała przy golu numer cztery dla LO - zdobyła go Lasek. Ozdobą meczu był gol numer pięć - trafienie Skowron poprzedziło kilkanaście podań od nogi do nogi kolejnych zawodniczek z LO.

Duet Sala-Pasierbek okazał się kluczowy dla losów rywalizacji w spotkaniu numer pięć pomiędzy Witosem i Kołłątajem. Najpierw strzałem z bliskiej odległości na prowadzenie dziewczyny z Witosa wyprowadziła Pasierbek. Wynik mogła podwyższyć Sala, lecz piłka po jej uderzeniu trafiła w słupek. Kołłątaj odpowiedział groźnym strzałem Patrycji Jaromin, który zatrzymała Kamila Makoś. Po przerwie strzałem z dystansu rezultat ustaliła Sala.

Turniej dziewcząt, piąty w historii finałów powiatowych, zakończyły derbowe spotkania: Kołłątaja z Dańkowskim oraz Witosa z LO. Najpierw naprzeciwko siebie stanęły piłkarski z jordanowskich szkół. Wynik mogła otworzyć Patrycja Mrózek, która po podaniu od Jaromin trafiła w słupek. Również w słupek trafiła kolejna zawodniczka z tej szkoły - Nowak. W kolejnej akcji stuprocentowej okazji nie wykorzystała Katarzyna Kudzia. I to się zemściło! Bramkę z dystansu zdobyła Gabriela Ślusarczyk. Po przerwie do wyrównania doprowadziła Jaromin, która wykorzystała dogranie z autu Nowak. Ostatnie słowo należało jednak do zawodniczek z Dańkowskiego, a konkretnie do Katarzyny Kołodziejczyk, która ustaliła wynik na 2:1.

Przed ostatnim spotkaniem zawodniczki z Witosa musiały przynajmniej zremisować, żeby cieszyć się z mistrzostwa powiatu. Ich przeciwniczki z LO interesowała tylko wygrana. To było widać. Przewaga zawodniczek z LO nie podlegała dyskusji. Wygrana 2:0 (gole Skowron i Lasek) oznaczała, że puchar za pierwsze miejsce trafi do suskiego LO.

Podczas dekoracji po zawodach wręczono również statuetki indywidualne. Królową strzelczyń z czterema trafieniami na koncie została Oliwia Skowron. Otrzymała ona również statuetkę MVP drużyny, podobnie jak: Patrycja Jaromin (Kołłątaj Jordanów), Justyna Tymańska (Dańkowski Jordanów) i Katarzyna Sala (Witos Sucha Beskidzka).

PIŁKA NOŻNA DZIEWCZĄT - LICEALIADA - 07.06.2017 - SUCHA BESKIDZKA

1. ZS Witosa Sucha B. - ZS Dańkowskiego Jordanów 5:0 (2:0)

2. ZS Kołłątaja Jordanów - LO Sucha B. 1:0 (1:0)

3. ZS Dańkowskiego Jordanów - LO Sucha B. 0:5 (0:1)

4. ZS Witosa Sucha B. - ZS Kołłątaja Jordanów 2:0 (1:0)

5. ZS Dańkowskiego Jordanów - ZS Kołłątaja Jordanów 2:1 (1:0)

6. LO Sucha B. - ZS Witosa Sucha B. 2:0 (1:0)

KLASYFIKACJA KOŃCOWA:

1. LO Sucha Beskidzka

2. ZS Witosa Sucha Beskidzka

3. ZS Dańkowskiego Jordanów

4. ZS Kołłątaja Jordanów

Dłuższą drogę do walki o prymat w powiecie niż zawodniczki ze szkół średnich, miały dziewcyny z gimnazjów. Najpierw musiały przejść turnieje półfinałowe, które na początku czerwca odbyły się na orlikach w Zawoi oraz w Suchej Beskidzkiej. Ostatecznie w skład czterech finalistów na finał powiatowy w piłkę nożną dziewcząt w ramach gimnazjady weszły żeńskie reprezentacje gimnazjów z: Naprawy, Budzowa, Zembrzyc oraz Skawicy.

Finał powiatowy w ramach gimnazjdy nie jest rozgrywany systemem każdy z każdym, lecz "na krzyż", gdzie zwycięzcy eliminacji grają z zespołami, które zajęły w nich drugie miejsca. Oznacza to, że w meczu o pierwsze miejsce może dojść do rewanżowego spotkanie drużyn, które wcześniej rywalizowały w półfinale powiatowym. Tak też się stało we wtorek 13 czerwca na suskim orliku.

Jeden gol zadecydował o losach pierwszego półfinału, gdzie Zembrzyce zagrały z Budzowem. Zdobyła go grająca w barwach Gimnazjum w Zembrzycach Agnieszka Ogarek. Pierwsze minuty należały zresztą do podopiecznych Piotra Talagi, które stworzyły sobie trzy dogodne okazje do objęcia prowadzenia. Najpierw Ogarek ładnie przyjęła piłkę, lecz jej strzał poszybował obok bramki. Następnie po wrzucie z autu przez Ogarek obok bramki strzeliła Oliwia Kubas. Trzecia z okazji została już wykorzystana.

Budzowianki przebudziły się pod koniec pierwszej połowy (czas gry: 2x10 minut). Najpierw niecelnym strzałem popisała się Zuzanna Burliga, a Anna Wrzodek przycelowała w... słupek.

Po przerwie w sytuacjach podbramkowych był remis - po stronie Zembrzyc nie wykorzystała sytuacji Patrycja Giza, po stronie Budzowa - ponownie Burliga.

Sensacyjnie rozpoczął się drugi finał - w 10 sekundzie gola dla Skawicy zdobyła Paulina Dyrcz, która wykorzystała błąd w wyprowadzeniu piłki przez Klaudię Maciążkę. Potem zawodniczkom ze Skawicy trudno było przejść własną połowę, a na ich bramkę sunął atak za atakiem. Do przerwy zawodniczki z Gimnazjum w Naprawie prowadziły 5:1! Szczególnej urody były dwa trafienia Maciążki z dystansu. Oprócz niej na listę strzelczyń wpisała się, trzykrotnie, Julia Czubin. Po przerwie naprawianki dołożyły jednego gola, którego zdobyła Maciążka.

Spotkanie o miejsce trzecie pomiędzy Budzowem i Skawicą rozpoczęło się od dwóch bramek dla podopiecznych Jarosława Gąstały po stałych fragmentach gry. Najpierw rzut karny wykorzystała Kamila Mirocha (za zagranie ręką jednej z rywalek w polu karnym), następnie celnie z rzutu wolnego przymierzyła Izabela Świątek. Po przerwie do bramki zawodniczek ze Skawicy trafiły jeszcze: Kamila Pawlica oraz Marzena Pająk. Obie wykorzystały dobre dośrodkowania z prawej strony i z najbliższej odległości skierowały piłkę do bramki.

Niespodzianki nie było w finale. Naprawa wygrała z Zembrzycami 3:0. Co prawda w pierwszej podbramkowej sytuacji do bramki nie trafiła Czubin, ale potem swoją klasę pokazała Maciążka. Rozpoczęła akcję na swojej połowie, minęła trzy rywalki i pokonała Katarzynę Polak. Jeszcze przed przerwą podanie od Czubin na gola zamieniła Zuzanna Nowak. Po przerwie zembrzyczanki ruszyły do śmielszych ataków - najlepszej okazji do zdobycia kontaktowego gola nie wykorzystała Izabela Gaździcka, która z kilku metrów przeniosła piłkę nad poprzeczką. Wynik spotkania ustaliła ta, która rozpoczęła strzelanie w finale, czyli Klaudia Maciążka.

Królową strzelczyń z dorobkiem pięciu trafień została Klaudia Maciążka. Statuetki dla MVP drużyny otrzymały: Julia Sikończyk (Gimnazjum Skawica), Kamila Mirocha (Gimnazjum Budzów), Oliwia Kubas (Gimnazjum Zembrzyce) oraz Julia Czubin (Gimnazjum Naprawa).