W poniedziałek, 30 marca 2015r., odbył się w naszej szkole powiatowy konkurs „Czytanie Gałczyńskiego. Gałczyński na różne sposoby – edycja V” oraz nastąpiło rozstrzygnięcie, w ramach tego konkursu, na najlepszego plakatu.
Młodzież występowała w dwóch kategoriach: gimnazja i liceum. Swoją obecnością zaszczyciło nas pięć placówek gimnazjalnych z naszego powiatu i nie tylko. Konkurs rozpoczęła krótkim przemówieniem o idei spotkania, cyklicznego bo co roku, pomysłodawczyni i organizator, mgr Marzena Polak. Następnie przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej, pan mgr Janusz Kociołek Naczelnik Wydziału Kultury, kultury Fizycznej, Turystyki i Promocji Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej, przywitał zgromadzonych licznie gości oraz zachęcił do uczestnictwa w podobnych przedsięwzięciach.
Jako pierwsze, co było miłą niespodzianką i spotkało się z ogromnym aplauzem, wystąpiły panie profesorki , polonistki z naszego liceum : pani mgr Małgorzata Skawińska, pani mgr Katarzyna Głuc , pani mgr Ewa Kot, pani mgr Izabela Korzec , pani mgr Marzena Polak, które przedstawiły humorystyczny fragment artykułu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego pt.: „ Straszne dzieci”.
Uczestnicy mogli również obejrzeć i wysłuchać prezentacji multimedialnej o życiu i twórczości Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, wykonanej przez uczennice klasy 3f : Alicję Bartkowską i Aleksandrę Mikołajczyk. Po ciekawym rysie biograficznym o poecie, który „Chciał i swój ślad na drogach ocalić od zapomnienia”, zaprezentowała się młodzież gimnazjalna, którą oceniało jury w składzie : pan dyrektor mgr Jan Zadora, pani mgr Izabela Korzec, pani mgr Marzena Polak.
Spośród pięciu grup, które w sumie liczyły 31 osób, jury postanowiło przyznać grupom :
I miejsce: ZS Gimnazjum w Białce- opiekun pani mgr Magdalena Smyrak – Bogdan,
skład grupy: Wioletta Marek, Paulina Jabcoń, Sebastian Woźny, za brawurowo przedstawiony collage teatrzyku „ Zielona gęś”;
I miejsce: ZS Gimnazjum w Suchej Beskidzkiej-opiekun pani mgr Anna Kubasiak,
skład grupy: Zuzanna Jołkowicz, Alicja Krzeszowiak, Paulina Stanaszek, Patrycja Toboła, Maciej Polak, Aleksandra Polak, za niezapomnianą interpretację „ Snoba…”;
II miejsce :ZS Gimnazjum w Ślemieniu- opiekun mgr Anna Pituła,
skład grupy: Weronika Omyła, Klaudia Zielińska, Tomasz Kijas, którzy otrzymali również nominację od opiekunów wszystkich przybyłych grup, w postaci nagrody publiczności, a wykonali, rozbawiając wszystkich, utwór „ Zaręczyny Gżegżółki”;
III miejsce: ZS Gimnazjum nr 1 w Zawoi Centrum- opiekun pani mgr Katarzyna Wilczyńska, skład grupy : Weronika Dyrcz, Karolina Gancarczyk, Agnieszka Malczyk, za pomysłowy i oryginalny spektakl „ W szponach nałogu”;
III miejsce: ZS Gimnazjum w Suchej Beskidzkiej-opiekun pani mgr Agnieszka Mikołajek- Kraus, skład grupy: Klaudia Trybała, Klaudia Basiura, Natalia Cyganek, Gabriela Błachut, Krystian Szwed, za ujmujące „ Zwierzęta patrzą na nas”.
Jury postanowiło również docenić wystąpienia wokalne : ZS gimnazjum w Grzechyni – opiekunki: pani mgr Justyna Wójcik, pani mgr Agnieszka Bernacka, skład grupy: Marii Krupy, Natalii Kudzi, Jakuba Stanaszka, za liryczne i niezwykle wzruszające wykonanie
„ Ocalić od zapomnienia”, a także ZS gimnazjum w Makowie Podhalańskim- opiekun pan mgr Łukasz Wicher, uczennica : Weronika Łukawska, za niezwykle subtelne wykonanie „ Pieśni III”.
Po wystąpieniach młodzieży gimnazjalnej nastąpiła na krótka przerwa, podczas której uczestnicy mogli skorzystać z bufeciku , napić się kawy, herbaty, posilić się, jednocześnie mogli zagłosować na najładniejszy plakat, poświęcony twórczości Gałczyńskiego. Wszystkie plakaty wykonali licealiści z klas pierwszych pod okiem pani mgr Ewy Józefiak i pani mgr Anny Szczerby, w ramach konkursu – projektu wiedzy o kulturze i języka polskiego
„ Czytanie Gałczyńskiego. Gałczyński na różne sposoby, edycja V-plakat”.
Gimnazjaliści oraz jury w składzie pani mgr Ewa Józefiak, pani mgr Marzena Polak, uczennice z klasy 2b, które prowadziły uroczystość: Paulina Wójtowicz, Martyna Kempa, przyznało :
I miejsce dla: Weroniki Bacy, Natalii Żmudy, Kamili Tekieli, Dawida Kruźlaka, Michała Pietrusy z klasy 1s ( plakat nr 10);
II miejsce dla : plakat nr 15;
II miejsce dla : Magdaleny Górki, Joanny Kudzi, Julii Marcak, Joanny Trąbki z klasy 1e;
III miejsce dla: Aleksandry Nieciąg z klasy 1e ( plakat nr2)
III miejsce dla: Renaty Ponikiewskiej, Pauliny Górnej, Michała Tomaszewskiego, Dagmary Lasek, Małgorzaty Pochopień, Szymona Krywaja z klasy 1e ( plakat nr 11).
Wyróżniona została również praca Aleksandry Janik, Aleksandry Bojęś, Julii Gancarczyk, Ewy Łukawskiej ( plakat nr 17).
W kategorii młodzieży licealnej w „ Czytaniu Gałczyńskiego. Gałczyński na różne sposoby, edycja V” jury postanowiło nie przyznawać pierwszego miejsca, natomiast:
II miejsce zajął Bartłomiej Bargiel z klasy 2b- opiekun pani mgr Marzena Polak;
II miejsce zajęła grupa „ D-best”: Radosław Wojtyłko, Piotr Gwiżdż, Klaudia Siwiec, Renata Wróbel, Izabela Galias, z klasy 1d-opiekun pani mgr Izabela Korzec;
III miejsce: grupa z klasy 2b: Wojciech Hojda, Kacper Gacek, Arkadiusz Józefiak, Grzegorz Kurek, Bartosz Sarlej- opiekun pani mgr Marzena Polak.
Jury wyróżniło wykonanie piosenki „ I tak się trudno rozstać” w wykonani Klaudii Białończyk z klasy 3f- opiekun pani mgr Małgorzta Skawińska.
Serdecznie dziękujemy uczniom z klasy 2b, a w szczególności Paulinie Wójtowicz, Martynie Kempie, za prowadzenie konkursu, Mikołajowi Kaczmarczykowi, Maksymilianowi Fujakowi za sprawną obsługę techniczną, która jest niezwykle ważna podczas takich przedsięwzięć, a także Klaudii Maciaszek, Klaudii Kwarciak, Karolinie Pająk za wykonanie dekoracji.
Za zrozumienie, życzliwość i pomoc pragniemy podziękować sponsorom naszego , powiatowego konkursu, a są to:
Restauracja Pełna Chata ul. Szczepkowskiego 34-200 Sucha Beskidzka
Kebab „ Barbados” Ul. Mickiewicza 94 Sucha Beskidzka
Salon Urody „Kleo” ul. Mickiewicza 88 Sucha Beskidzka
Kawiarnia „ Ignacy Polański” Ul. Wolności 3 Maków Podhalański
RestoBar „Magnolia” Ul. Kościelna 1 Sucha Beskidzka
Biuro Projektowe Waldemar Polak Rynek 11 Maków Podhalański
Rada Rodziców Liceum Ogólnokształcącego w Suchej Beskidzkiej
Dziękujemy! I powtórzmy raz jeszcze za Konstantym Ildefonsem Gałczyńskim:
Wybaczcie mi ludzie, jeśli
w tych pieśniach dałem tak mało,
że nie takie niosę pieśni,
jakie nieść by należało;
że tyle tu tych piękności,
ptaków, różnych pobrzękadeł,
złocistości, srebrzystości,
księżyców, Bachów i świateł.
Cóż, kocham światło. Promieniem,
jak umiem, wiersze obdzielam.
O, gdybym mógł, tobym zmienił
cały świat w jeden kandelabr.
Myślę, że po to są wiersze,
ich ruch ku sercu człowieka,
by szerzej szła, coraz szerzej
przez kontynenty jutrzenka (…)
Jesteśmy w pół drogi. Droga
pędzi z nami bez wytchnienia.
Chciałbym i mój ślad na drogach
ocalić od zapomnienia.
Zapraszamy za rok, na kolejne „ Czytanie poezji na różne sposoby……” !
Marzena Polak
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze